Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniu 23 maja 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbył się gminny konkurs historyczny „Biskup Kajetan Ignacy Sołtyk książę siewierski”. Konkurs był adresowany do uczniów klas piątych szkół podstawowych, a wzięło w nim udział pięć czteroosobowych drużyn ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Siewierz. Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o regionie, a przede wszystkim przypomnienie dokonań biskupa krakowskiego Kajetana Ignacego Sołtyka.

Biskup Kajetan Ignacy Sołtyk był jednym z tych duchownych, który zostawił trwały ślad  w naszej historii, zarówno Polski, jak i Siewierza. Będąc biskupem krakowskim i księciem siewierskim dwukrotnie odwiedził Siewierz w 1765 roku. Jego największą zasługą dla Siewierza było przeprowadzenie  przebudowy kościoła św. Macieja Ap. do stanu, w jakim go obecnie widzimy. Kościół uległ wówczas przedłużeniu o 5 metrów, a prowadzone przebudowy nadały mu wyglądu barokowo-klasycystycznego. W kościele tym umieszczono tablicę heraldyczną fundacji Kajetana Ignacego Sołtyka. Wybudowano bramę biskupią i mur okalający działkę kościelną oraz austerię,  a siedmiu siewierzan  z rąk biskupa otrzymało tytuły szlacheckie. Na jego życzenie została sporządzona szczegółowa mapa granic księstwa siewierskiego ze Śląskiem.

Uczniowie klas piątych uczestniczący w konkursowych zmaganiach dotyczących życia słynnego biskupa  wykazali się niezwykłą wiedzą i umiejętnościami w zapamiętaniu wiadomości zdobytych na podstawie wcześniej przygotowanego dla nich materiału. Mieli za zadanie rozwiązać test i krzyżówkę.

We wspaniałej i zaciętej rywalizacji kolejne miejsca zajęły drużyny: I miejsce - ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Siewierzu w składzie: Oliwia Antkiewicz, Jakub Gryczka, Magdalena Pluta, Hanna Rusak; II miejsce – z Zespołu Szkół w Brudzowicach: Aleksander Duda, Klaudia Lebiocka, Weronika Psonka, Julia Wypiór; III miejsce- ze Szkoły Podstawowej Nr 2  w Siewierzu: Sara Cembrowska, Michalina Góral, Jan Molendowski, Maksymilian Pasternak; IV miejsce- z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach: Emil Kaczmarzyk, Adrian Pawełek, Magdalena Rok, Marta Tokarska; V miejsce- z Zespołu Szkolno_-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych: Alicja Kuczera, Piotr Lis, Weronika Łaszczyca, Konrad Szajna.

Uroczysty finał konkursu swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Joanna Krzykawska, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Michalina Mańka oraz nauczyciele.

Wszyscy wysłuchali fragmentu książki opowiadającej o wyborze Kajetana Sołtyka na biskupa krakowskiego i ciekawostek z jego życia.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i słodkie upominki. Nagrody wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś. Burmistrz pogratulował uczniom sukcesów i zdobytej wiedzy, przypominając, że Siewierz ma bardzo bogatą historię wartą bliższego poznania.

Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu. Uczniom gratulujemy zdobytej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów, zachęcając do interesowania się historią naszego regionu.

Konkursowi towarzyszyła wystawa poświęcona biskupowi Kajetanowi Ignacemu Sołtykowi, którą można obejrzeć  w siedzibie biblioteki.

Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz