Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

BIBLIOWAKACJE W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACHKażdego roku w okresie wakacji Filia Biblioteczna w Brudzowicach przygotowuje dla dzieci zajęcia plastyczno-literackie, aby ubarwić im życie oraz zachęcić do wspólnego spędzania czasu w sposób rozsądny i pobudzający umysł. W tym roku zajęcia odbywały się od 17 do 28 lipca w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W 10 zajęciach uczestniczyło 25 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 164 odwiedziny.

Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem różnorodnych zajęć pozwalających dzieciom  aktywnie i twórczo spędzać wolny czas. Podczas spotkań dzieci tworzyły figurki z masy solnej, pocztówki z wakacji oraz trójwymiarowe zwierzątka z papieru. Miało miejsce również malowanie ulubionych bohaterów książkowych na talerzykach papierowych. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu, gier, zabaw, konkursów.

W drugiej połowie wakacji odbyło się spotkanie z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Będzinie poświęcone tematyce bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku. Dzieci rozmawiały o zagrożeniach czyhających na nie tuż za przysłowiowym rogiem. Grupa wysłuchała  informacji  o najważniejszych oznaczeniach na szlakach rowerowych i pieszych oraz wskazała najistotniejsze zasady bezpieczeństwa w wodzie i na lądzie. Na zakończenie policjantka przeprowadziła „Test na Superbohatera” oraz stworzyła w bibliotece tor przeszkód odzwierciedlający ruch uliczny. Dzieci otrzymały bransoletki odblaskowe, aby zawsze były widoczne na drodze.

Drugim zaproszonym gościem była Izabela Smolak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej. Tematem zajęć były „Bezpieczne Wakacje. Chroń się przed kleszczami”. Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy o chorobach odkleszczowych oraz sposobów zapobiegania im. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Ćwiczenia te dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu lub narkotyków oraz uzmysłowiły uczestnikom, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom. 

Ostatnim już zaproszonym gościem była animatorka, która zajmuje się malowaniem twarzy. Dzieci wybierały w co lub w kogo chcą się zamienić w danym momencie. Efekty były imponujące, a dzieci zadowolone, ponieważ mogły choć przez krótki czas wyglądać jak ich ulubiony bohater albo zwierzątko. Zajęcia zakończyły się wręczeniem dyplomów, nagród książkowych oraz słodyczy.

Filia biblioteczna w Brudzowicach