WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Kwiecień jest dla bibliotek miesiącem szczególnym. Obchodzimy w nim bowiem, Święto Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, a 23 kwietnia jest datą symboliczną dla całej literatury światowej. W tym dniu np. mieszkańcy Katalonii obdarowują swoich bliskich książkami i różami.


Ale w Siewierzu jest inaczej, to biblioteka ma dla swoich Czytelników wiele niespodzianek. Oprócz licznych lekcji bibliotecznych zaprosiła miłośników podróży oraz wszystkich ciekawych świata na spotkanie autorskie ze znanym i lubianym dziennikarzem, fotoreporterem i kulturoznawcą Jarosławem Kretem. Gość, z wykształcenia egiptolog, opowiadał o swojej podróżniczej pasji. Przybliżył uczestnikom spotkania kulisy swojej wyprawy do Indii, która była przyczynkiem do napisania książki „Moje Indie”. Autor mówił o spotkanych ludziach, kulturze, muzyce, zwyczajach i religii tego kraju. Indie, które opisuje to kraj kolorowy, tętniący życiem, tolerancyjny i tak odmienny od europejskich wyobrażeń, że aż …nierzeczywisty. Uczestnicy spotkania z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o podobieństwach Indii do Polski, obrządku obchodzenia się ze zmarłymi, świętych krowach i kropkach na czołach Hindusek.

Jarosław Kret, wyjątkowo bystry obserwator, opowiadał plastycznie, lekko i z humorem. Spotkanie było wzbogacone prezentacją multimedialną. Na licznych zdjęciach widzieliśmy m.in. mieszkańców w barwnych strojach i bogatych ozdobach, zwierzęta, architekturę, świątynie indyjskie. Po prezentacji nadszedł czas na pytania ze strony zgromadzonych na sali gości, a następnie kolejka po autograf i wspólne zdjęcia.

5 kwietnia biblioteka miała przyjemność gościć  autora książek dla dzieci Wiesława Drabika. Pisarz opowiadał jak powstaje książka, organizował mini konkursy, odpowiednio dobranymi fragmentami bajek prowokował dzieci do układania rymowanych zakończeń.

W nagrodę młodzi czytelnicy otrzymywali książeczki z dedykacją i autografem pisarza. Niezwykle ciepłemu spotkaniu towarzyszyły komiczne sytuacje i wspaniała zabawa.

Autor podziękował przedszkolakom za zaskakujące i nowatorskie pomysły.

Spotkania przygotowano w ramach Projektu złożonego do LGD „Brynica to nie granica”

„Warsztaty i spotkania autorskie jako forma pracy z młodym Czytelnikiem”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom kwietniowych spotkań z książką.

 


{morfeo 32}