WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

 Pod takim hasłem obchodzony był w tym roku Tydzień Bibliotek.

Ten dwuwiersz ma zachęcać do odwiedzin biblioteki nie tylko w celu wypożyczenia książki lub czasopisma, ale też bez sprecyzowanego powodu. Ma sprzyjać wytworzeniu się mody na bywanie w bibliotece. Siewierska książnica kolejny raz włączyła się w do ogólnopolskiej akcji, której celem jest upowszechnianie czytelnictwa i popularyzowanie różnorodnych form pracy  z Czytelnikami.

Jedną z najbardziej lubianych form promocji czytelnictwa są spotkania autorskie. W tym roku było ich już kilka. W maju biblioteka zaprosiła dzieci z ZSP w Brudzowicach na prawdziwy bal z Panią Izabellą Klebańską. Podczas warsztatów „Jak tańczono przed wiekami” autorka, za pośrednictwem wierszy wprowadziła młodych Czytelników w świat tańca. Dzieci miały możliwość poznania wielu tańców między innymi polskich – Mazura i Poloneza, starofrancuskiego Branle oraz czeskiego tańca ludowego – Polka. Zabawa była wyśmienita. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupienia książek autorki i otrzymania specjalnej dedykacji. Spotkanie autorskie prowadzone w oparciu o najnowszą książkę „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami” poparte były rzetelną dawką wiedzy literackiej i muzycznej.

  Izabella Klebańska jest autorką książek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, tekstów piosenek i scenariuszy teledysków muzycznych. Popularyzuje muzykę w niezwykle wesoły i przystępny sposób, poza dowcipnym wierszem posługując się skrzypcami i utworami muzycznymi ilustrującymi jej książki.

Spotkanie przygotowano w ramach projektu złożonego do LGD „Brynica to nie granica”.

   „Po drodze” było również Dyrektorom i Bibliotekarzom z bibliotek partnerskich z Mierzęcic, Psar i Wojkowic. 12 maja odbyło się w MGBP w Siewierzu trzecie spotkanie w ramach mikrograntu „Podaj dalej”. Mikrogranty prowadzone są przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju bibliotek. Projekt ten ma na celu umożliwienie wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami biblioteki wiodącej bibliotek partnerskich. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z literaturą regionalną, zbiorami Severiana, które są dumą siewierskiej książnicy, a także zwiedzić Zamek Biskupów Krakowskich – ślad dawnej świetności Księstwa Siewierskiego oraz Izbę Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu. Przewodnikiem po trakcie biskupim była Pani Olga Myrta Instruktor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i współorganizatorom majowych spotkań w bibliotece.

 {morfeo 34}