WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

 I miejsce siewierskiej biblioteki na Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych w Bibliotece Śląskiej. 

Siewierska biblioteka miała przyjemność uczestniczyć w XII Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych, które odbyły się w piątek 13 listopada w Bibliotece Śląskiej. W ramach Prezentacji MGBP w Siewierzu przygotowała stoisko „Jak Pończoszanka miła w Siewierzu zagościła”.  

 

Jest to coroczna impreza mająca na celu promocję książki dziecięcej, pokazanie i promowanie działalności bibliotek, integrację środowiska bibliotekarskiego oraz wymianę doświadczeń zawodowych.  

W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Pippi ciągle młoda”. Wydarzenie to zorganizowano z okazji trzech rocznic: 150-lecia Katowic, 70.urodzin Pippi i 25-lecia Wydawnictwa Literatura. 

Prezentacjom bibliotecznym towarzyszyły niezwykle intersujące wydarzenia, były to między innymi: spotkanie z aktorką Edytą Jungowską, warsztaty plastyczne Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kiermasz książki, wystawa „70 lat Pippi Pończoszanki” oraz uroczystość wręczenia nagród „Guliwera” – czasopisma o książce dla dzieci. W tym roku nagrodę tę otrzymały znakomite pisarki Barbara Kosmowska i Agnieszka Ginko. 

Podczas Prezentacji odbyły się również konkursy: na sobowtóra Pippi, pokaz strojów na schodach Biblioteki Śląskiej, na najbardziej pomysłowe stoisko biblioteczne oraz na najsilniejszą dziewczynkę świata. 

W Saloniku Pisarza siewierska biblioteka zdobyła autografy znanych i lubianych autorów: Pawła Beręsewicza, Agnieszki Ginko, Barbary Kosmowskiej, Joanny Papuzińskiej, Katarzyny Ryrych, Zuzanny Orlińskiej oraz Pawła Wakuły. 

Na specjalnie przygotowanych stoiskach wybrane biblioteki województwa śląskiego zaprezentowały atrakcyjne formy pracy na rzecz młodego czytelnika. 

Siewierska biblioteka przygotowała stoisko, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zarówno dzieci jak i osób dorosłych.  W ramach promocji książki i czytelnictwa bibliotekarze zaproponowali zwiedzającym interesujące zajęcia interaktywne, konkursy literackie i plastyczne, „piegowatą pocztę Pippi” oraz wiele, wiele innych atrakcji. Młodzi czytelnicy mogli samodzielnie malować „willę Śmiesznotkę”, wykazać się znajomością literatury Astrid Lindgren, a także zaprezentować swoją tężyznę fizyczną „podnosząc sztangę”. Na dzieci czekały symboliczne nagrody, słodycze oraz smaczne „naleśnikasy”, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. 

Na koniec Prezentacji uhonorowano biblioteki, które - zdaniem Jury - przygotowały najciekawsze stoiska. Pierwsze miejsce zdobyła biblioteka w Siewierzu, natomiast wyróżnienie Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu. 

Serdecznie gratulujemy nagród i pomysłów wszystkim uczestnikom Prezentacji, dziękujemy za świetną zabawę i możliwość zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców działalności siewierskiej biblioteki.