WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

     We wtorkowy wieczór (8 grudnia) siewierska biblioteka  miała ogromny zaszczyt gościć  Profesora Uniwersytetu Śląskiego Pana Zbigniewa Białasa. Dla Czytelników siewierskiej biblioteki była to prawdziwa uczta dla ducha.  To niezwykle ciepłe i sympatyczne spotkanie było okazją do wspomnień, a Pan Profesor nie krył, że Siewierz darzy szczególnym sentymentem. Słowo wstępne wygłosiła Pani mgr Katarzyna Białek – była studentka Pana Profesora.

Pan Zbigniew Białas jest anglistą, prozaikiem, profesorem nauk humanistycznych, pracownikiem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego, jest autorem wielokrotnie nagradzanych "Kronik sosnowieckich", z których pierwszy tom "Korzeniec" stał się bestsellerem. I to właśnie „Korzeńcowi” poświęcono na spotkaniu najwięcej uwagi. „Korzeniec" to barwna i tragikomiczna opowieść o mieszkańcach Sosnowca, którzy żyją na styku trzech zaborów i w kulturowym tyglu. To powieść pełna humoru, ironii, dowcipu, szyderstwa, ale także historycznej prawdy. Profesor Zbigniew Białas „Korzeńcem” podbił serca Czytelników, powieść była wielokrotnie nagradzana, a Teatr Zagłębia wystawił sztukę na jej podstawie. Spektakl ten święci triumfy na  deskach scenicznych całej Polski, a w 2012 roku został uhonorowany Złotą Maską.

Podczas spotkania Pan Profesor chętnie i ze swoistą swobodą odpowiadał na pytania Czytelników, przybliżył genezę poszczególnych „Kronik”, która w przypadku „Korzeńca” sięga… kafelka z napisem „A. Korzeniec. Sosnowice”.

Nie można było oprzeć się wrażeniu, że to nie tyle spotkanie autorskie, co ciepła rozmowa z Przyjacielem. Autor stworzył klimat pełen ufności i sympatii, a otwartość Pana Profesora na Czytelnika,  sprawia, że spotkanie to, na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Na zakończenie nie zabrakło życzeń oraz gorących słów uznania i podziękowań od Czytelników. Oczywiście wszystkie części „Kronik sosnowieckich”, wraz z dedykacją Autora, znajdują się w bibliotece, a naszych Czytelników gorąco zachęcamy do tej wyjątkowej lektury.

Takie spotkania autorskie bardzo motywują i są  bezcenną promocją czytelnictwa i miłości do literatury.