WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniu 16 grudnia 2015 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyła się niezwykła uroczystość – „Radiowe Pasowanie na Czytelnika”. Jego uczestnikami byli uczniowie czterech klas pierwszych z Zespołu Szkół w Siewierzu i klasy pierwszej  z Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.  Na początek uczniowie usłyszeli informacje na temat biblioteki, zasad wypożyczania i poszanowania książek, zapoznali się z jej księgozbiorem.

Następnie odbyło się spotkanie z gościem specjalnym pasowania, którym był Rafał Drabek dziennikarz radiowy, realizator dźwięku z Polskiego Radia Katowice SA. Dziennikarz opowiedział o swojej pracy, która polega m.in. na składaniu, montowaniu audycji, przedstawił miejsce pracy, którym jest stół mikserski. Dzieci wysłuchały fragmentu audycji radiowej, prowadzonej przez Rafała Drabka  „Muzyczna Złota Rybka” w soboty i niedziele o godzinie 15.15 w Radiu Katowice.  Realizator pokazał  pierwszoklasistom, co można zrobić z dźwiękiem po nagraniu go do komputera. Wiele frajdy sprawiło dzieciom słuchanie głosu potwora, krasnoludka czy kogoś kto wpadł do studni. Wyjaśnił, jakie awarie mogą się przydarzyć podczas odtwarzania głosu oraz jakie są etapy pracy realizatora dźwięku, jaką rolę odgrywa sam głos. Opowiedział, jak zmieniła się przez lata zarówno praca realizatora jak i samo radio, ile trwało nagranie audycji dawniej i dziś. Dzieci zadawały wiele ciekawych pytań na temat pracy w radiu np. ile trwa najkrótsza piosenka, czy można połączyć różne głosy ze sobą. Zachęcił dzieci do słuchania audycji w Radiu Katowice przygotowanej dla nich w każdą niedzielę o 10.30  pt. „Mali odkrywcy”, której jest współrealizatorem. Na zakończenie Rafał Drabek zaprosił dzieci na wycieczkę do Radia Katowice, by mogły z bliska zobaczyć, jak powstają audycje radiowe.

Na zakończenie pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki przez  Rafała Drabka. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Nie zabrakło wspólnych zdjęć z miłym gościem. Dzieci miały okazję wypożyczyć sobie wybraną przez siebie książeczkę z biblioteki.

Mamy nadzieję że wizyta w bibliotece  będzie  dla nich początkiem wielkiej czytelniczej przygody, a biblioteka zyska w nich wiernych czytelników, a być może niektórzy z nich spróbują swoich sił jako dziennikarze radiowi.

Jolanta Jakubczyk-MGBP