WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 21 listopada 2018 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu, odbyła się niezwykła uroczystość „Patriotyczne Pasowanie na Czytelnika” z udziałem uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.  Pasowanie miało wyjątkowy charakter, gdyż jego gościem specjalnym był… Marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się Prezes Stowarzyszenia Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego Pan Marek Kuśmierski. Dzieci przywitały go słynną pieśnią I Brygady Legionów Polskich „My, Pierwsza Brygada”.

Marszałek udzielił specjalnego wywiadu, podczas którego wyjaśnił dzieciom wiele pojęć jak np. Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, symbole narodowe i  podzielił się z nimi wiedzą na temat swojego ciekawego życia. Znalazły się w nim opowieści i o Polsce, Legionach, o jego pracy, córkach, hobby, zwierzętach. Dzieci zadały mu też wiele pytań i same wykazały się bogatą wiedzą dotyczącą Polski.

Nie obyło się też bez wspólnej recytacji wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, który jak się okazało dzieci doskonale znają.

Jako przyszli czytelnicy uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki i poszanowania książek.

Na zakończenie każde dziecko  zostało uroczyście pasowane przez Marszałka na czytelnika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i barwne książeczki z bajkami. A potem,  przyszła pora na samodzielny wybór książki.

Dziękujemy Panu Markowi Kuśmierskiemu za odegranie roli słynnego Marszałka i podzielenie się z dziećmi wiedzą historyczną.

Wszystkim „świeżo upieczonym” czytelnikom życzymy, aby wizyta w bibliotece stała się dla nich początkiem wielkiej, czytelniczej przygody. Mamy nadzieję, że biblioteka zyska w nich wiernych czytelników.

Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz