WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W ramach edukacji ekologicznej biblioteka zaprosiła uczniów klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego na spektakl ekologiczny „Jaś i Małgosia”, w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” z Trzebini.

Przedstawienie poruszało ważne aspekty dotyczące troski o czystość środowiska. „Jaś i Małgosia” to znana na całym świecie bajka zaadaptowana scenicznie z proekologicznym aspektem. Główni bohaterowie Jaś i Małgosia, spacerując po lesie podziwiali zwierzęta, ptaki i drzewa, częstowali się jagodami, a jednocześnie mieli okazję przekonać się, jak brzydko wygląda zaśmiecony, brudny las. Podczas spaceru napotkali domek czarownicy, kuszący ciasteczkami i cukierkami. Dzięki sprytowi udało się im umknąć złej czarownicy, a wracając do domu, postanowili posprzątać zaśmiecony las. Zrobili to wraz z ochotnikami z widowni oraz zgodnie z zasadami segregacji odpadów. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przedstawienie, wcielając się między innymi w rolę wesołych, śpiewających sroczek.

Na zakończenie spektaklu młodzi widzowie złożyli obietnicę bohaterom sztuki, że zawsze będą dbać o środowisko i nie będą śmiecić, co zostało potwierdzone odpowiednim dokumentem. Uczniowie każdej z klas otrzymali na własność „Umowę z Przyrodą”.

Niezwykle istotnymi elementami przedstawienia były wpadające w ucho liczne, melodyjne piosenki, bajkowa scenografia i żywa, interesująca akcja. W fabułę spektaklu wpleciono podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Dzięki udziałowi w przedstawieniu dzieci poszerzyły swoją wiedzę i umiejętności w zakresie segregowania odpadów oraz poznały istotne treści dotyczące troski o środowisko.