WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października, czyli w dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. W Polsce Miesiącem Dobroci dla Zwierząt uznano cały październik. Miesiąc ten przypomina nam, że powinniśmy traktować zwierzaki z szacunkiem i miłością – jak istoty żywe, zdolne do odczuwania bólu, radości czy wdzięczności.

Z tej okazji filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych przygotowała dla dzieci zajęcia plastyczno-literackie - aby już od najmłodszych lat rozwijać w nich wrażliwość i dobroć dla najsłabszych. Dzieci wysłuchały bajeczek o zwierzętach, wierszy Jana Brzechwy o stonodze i chrząszczu. Z wielkim zainteresowaniem oglądały atlasy niezwykłych owadów, pajęczaków, dzikich zwierząt oraz inne książeczki o zwierzętach znajdujące się w zbiorach biblioteki. Opowiadały również o swoich zwierzęcych bohaterach z bajek. Rozmawialiśmy o zwierzętach, szacunku do nich, potrzebie opieki i miłości. Omawialiśmy jak opiekować się swoim zwierzątkiem. Dzieci wiedziały, że zwierzę w domu to nie tylko radość, ale przede wszystkim odpowiedzialność i chętnie opowiadały o swoich zwierzaczkach.

A podczas zajęć plastycznych stworzyły bardzo ciekawe gazetowe zwierzaki, papierowe biedronki oraz „straaaszne” trójwymiarowe pająki wyśmienicie się przy tym bawiąc. Pod koniec zajęć okazało się, że dzieci doskonale zdają sobie sprawę, że zwierzęta potrzebują opieki nie tylko w październiku, ale przez cały okrągły rok, więc wszyscy zgodnie obiecaliśmy dbać o zwierzęta przez cały rok – nie tylko w październiku!!!

 Marzena Wacławek

Filia Biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych