WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Przemoc, agresja, stalking, dręczenie – z tymi formami zachowania współczesna młodzież i dzieci spotykają się w życiu codziennym zarówno w szkole, jak i w czasie wolnym. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić, próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy czwartej i piątej  ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu podczas lekcji bibliotecznej „Przemoc i agresja czy przyjaźń i tolerancja?- Wybór należy do Ciebie”  w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu w dniu 4 listopada 2019 roku.

Dzieci wysłuchały książki „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej opowiadającej historię chłopca i jego kolegów, którzy stoją jak przysłowiowy „słup soli”, gdy chłopak z ich szkoły jest dręczony przez innego chłopca, siejącego postrach w szkole. Dzięki tej książce dzieci dowiedziały się, jak w takiej sytuacji należy się zachować, jak pomóc drugiej osobie i sobie.

Uczniowie poznali, na czym polega dręczenie fizyczne czy psychiczne, co to jest zmowa milczenia, jak np. pomóc osobie dręczonej, gdzie osoba dręczona może uzyskać pomoc. Sami próbowali podawać własne przykłady przemocy i przyjaźni uzupełniając „cytryny” i „truskawki”. Wysłuchali również opowiadania Mariana Orłonia „Odmieniec” uczącego tolerancji.

Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz