WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniu 25 listopada 2019 roku w siewierskiej bibliotece odbyło się profilaktyczne przedstawienie „Ja jestem ja” w wykonaniu Teatru dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet” z Krakowa.

Spektakl poruszał temat samooceny, dowartościowania, miejsca w grupie rówieśniczej, zdrowia i odżywiania oraz przemocy wśród młodzieży w związku z czym do jego obejrzenia zostali zaproszeni uczniowie klas VII i VIII z Żelisławic, Brudzowic i Siewierza. Aktorzy spektaklu pt. ”Ja jestem ja” skupili się na jednej z kluczowych dla młodzieży kwestii – przynależności do grupy. Dorastanie bowiem to bardzo dynamiczny czas dla nastolatków. Szukają swojego miejsca w rodzinie i grupie rówieśniczej. Często wyłania się wówczas lider grupy, który wywiera ogromny nacisk na swoich rówieśników. Ze strachu przed wykluczeniem z grupy, poniżenia w sieci czy aktami przemocy młodzi ludzie są gotowi porzucić własną tożsamość, by nie wyróżniać się z grona. W takiej sytuacji łatwo o akty przemocy, kompleksy oraz brak wiary we własne możliwości.

Ola to popularna szafiarka i vlogerka modowa w sieci znana jako Alex, która jest klasową liderką narzucającą swoja wolę swoim wielbicielkom. Z kolei Zuza i Gaba to dziewczyny starające się dorównać do świata lansowanego przez Alex, gotowe poświęcić dla niej swoje zdrowie i wartości. Pewnego dnia jednak odkrywają, że nie chcą już być takie jak Alex, chcą być indywidualistkami i rozwijać swoje talenty. Pomimo spodziewanych konsekwencji w postaci poniżenia w sieci i wykluczenia z grupy postanawiają przeciwstawić się Alex.

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, a w części dydaktyczno-warsztatowej mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami a także własnymi doświadczeniami z funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Nawiązała się również dyskusja na temat tolerancji i szacunku nie tylko dla innych, ale także dla siebie.

 MGBP SIEWIERZ