WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Ballady„Narodowe Czytanie” to przedsięwzięcie zainicjowane w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno literatury polskiej, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Opublikowanie, w 1822 roku w Wilnie, 14 utworów uważany jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i  w oświeceniowym postrzeganiu świata. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja, by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii.

W tym roku zaproszenie do lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przyjęli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Damian Dawczyński, księża z siewierskich parafii ksiądz Jacek Michalak oraz ksiądz Daniel Bunia, Zespół Wokalny Siewierzanie z instruktorem muzycznym Karolem Hadrychem, wokaliści Karina Sornik oraz Grzegorz Węglarz, czytelnicy i sympatycy siewierskiej biblioteki. Wydarzenie rozpoczęło krótkie przypomnienie poprzednich edycji Narodowego Czytania, w których siewierska biblioteka wzięła udział oraz nawiązanie do tegorocznej lektury. Przed każdą balladą uczestnicy zapoznali się z jej tematyką, a czytanie było wzbogacone akcentami muzycznymi. Na początek Zespół Wokalny Siewierzanie  z akompaniamentem Karola Hadrycha żywiołowo zaśpiewał fragmenty „Świtezianki”. W trakcie czytania miały miejsce jeszcze dwa muzyczne występy. Po balladzie „Lilije” wokalistka Karina Sornik pięknym operowym głosem zaśpiewała utwór Adama Mickiewicza  Do M ***, który wprowadził słuchaczy  w romantyczny nastrój. Z kolei na zakończenie czytania Grzegorz Węglarz przypomniał zgromadzonym utwór śpiewany niegdyś przez Marka Grechutę „Niepewność”, do nucenia którego przyłączyli się wszyscy zgromadzeni.

Wydarzeniu towarzyszyła, przygotowana przez pracowników biblioteki, wystawa i prezentacja poświęcona 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Uczestnicy Czytania otrzymali podziękowanie z okolicznościową pieczęcią upamiętniającą to wydarzenie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu 2022.

MGBP w Siewierzu