Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

SĄD NAD BALLADYNĄ Z UDZIAŁEM RADCY PRAWNEGO LIDII SIEGMUND W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECEW dniu 17 listopada 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu jedna z sal bibliotecznych zamieniła się na moment w salę sądową. Odbyła się w niej bowiem niecodzienna, zainscenizowana rozprawa sądowa - „Sąd nad Balladyną”, bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego, z udziałem radcy prawnego Lidii Siegmund oraz uczniów klasy ósmej „b” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu.

Lidia Siegmund, występując w todze radcy prawnego, przybliżyła uczniom tajniki swojej profesji, opowiedziała o karierze zawodowej, o rodzajach pomocy prawnej, jakiej na co dzień udziela oraz o jednej z  najciekawszych spraw, które prowadziła, tj. w obronie zagrożonej małpki.

Uczniowie przyswoili sobie wiedzę, jak wygląda tradycyjna rozprawa sądowa, na czym polega rola oskarżyciela, obrońcy, sędziego czy świadków oraz ławy przysięgłych. Następnie wcielili się w postacie z dramatu „Balladyny” oraz w uczestników postępowania sądowego.

Po przesłuchaniu świadków, mowach końcowych oskarżyciela i obrońcy, Sąd w oparciu o werdykt ławy przysięgłych, która uznała Balladynę winną popełnianych czynów, wydał wyrok skazujący oskarżoną na 900 lat więzienia.

Udział w tej niezwykłej rozprawie, wcielenie się w konkretne postacie z książki i uczestników postępowania sądowego sprawiły młodzieży ogromną satysfakcję i przysporzyły wielu emocji, które trwały jeszcze długo po zakończeniu „rozprawy”.

Uzupełnieniem spotkania był fragment nagrania Narodowego Czytania „Balladyny” z udziałem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Siewierz z 2020 roku.

MGBP w Siewierzu