WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Miesiąc lipiec upłynął w bibliotece w Brudzowicach pod hasłem „Kim chcę zostać w przyszłości?” Taką  właśnie nazwę nosił szereg wakacyjnych spotkań, podczas których dzieci i młodzież  z Brudzowic oraz Dziewek poznały specyfikę pracy osób wykonujących różne zawody. 

Podczas wakacji filia realizowała  program Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”, której hasło przewodnie brzmi „Teraz Twój  Czas!” W bibliotece odbył się szereg prelekcji promujących sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu, zdrowy styl życia oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo.  W 11 spotkaniach uczestniczyło  26 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła  137.


Zgodnie z założeniami kampanii  każde zajęcia poprzedzała pogadanka dotycząca m.in. aktywnych  form spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwa w sieci, w mieście i na drodze, zgubnych konsekwencji sięgania po używki,  prawidłowego zachowania się  nad  wodą, w górach, lesie oraz w czasie burzy. Uczestnicy poznali również zasady jakie należy zachować podczas kontaktu z nieznajomymi oraz agresywnymi zwierzętami. Dzieci utrwalały numery alarmowe oraz rozwiązywały zagadki związane z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami.  Uczestnicy stworzyli plakat  „Stop uzależnieniom” oraz  „Dbaj o bezpieczeństwo w czasie wakacji”. Na jednym ze spotkań powstała również prezentacja ukazująca w jaki sposób swój wolny czas spędzają dzieci.  Uczestnicy poznali wiele nowych zabawi i gier, którymi będą mogły zapełnić wolny wakacyjny czas. Największą furorę zrobiła jednak gra „Wygibajtuś”.

Nawiązując do hasła spotkań bibliotekę odwiedzili pan Krzysztof Sroka – przedstawiciel górników, pan Łukasz Bochenek – przedstawiciel Straży Pożarnej, pan Piotr Peterek - funkcjonariusz Policji, pani Katarzyna Jurczyk – studentka pielęgniarstwa, pan Rafał Jurczyk – student informatyki, pani Sylwia Tokarka – lekarz weterynarii, pani Magdalena  Otręba  -  stylistka fryzur oraz pani Iza Jarząbkiewicz – emerytowana funkcjonariuszka Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas spotkań każdy zaproszony  gość opowiadał o zaletach i wadach swojej pracy oraz dzielił się spostrzeżeniami na temat zagrożeń, które mogą spotkań każdego z nas. Pan Łukasz Bochenek pokazał dzieciom wóz strażacki i jego wyposażenie. Przyniósł również ze sobą pełne umundurowanie łącznie z hełmem strażackim, który mógł przymierzyć każdy z uczestników.  Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania i uważnie słuchały opowieści o trudnych sytuacjach z jakimi przyszło mu się zmierzyć w czasie służby.  Strażak przestrzegał przed rozpalaniem ognisk w lesie czy na łące. Z kolei przedstawiciel górnictwa opowiadał, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jakiego sprzętu używają górnicy w czasie wydobywania cennego kruszca. W czasie spotkania z policjantem największą furorę zrobiły kajdanki, ponieważ uczestnicy początkowo nieufni w końcu ustawiali się w kolejce, aby zostać przykutym do koleżanki.  Funkcjonariusz przyniósł ze sobą elementy wyposażenia służbowego oraz opowiadał na czym polega  służba w Policji.  Podzielił się również wiedzą na temat zagrożeń szczególnie na drodze i w sieci Internet. Z kolei pielęgniarka uczyła dzieci udzielać pierwszej pomocy i to zarówno tym najmłodszym jak i dorosłym. Opowiadała również o specyfice zawodu pielęgniarki zwracając szczególną uwagą na pomoc ludziom.  Informatyk przekazał uczestnikom cenne informacje na temat zachowania bezpieczeństwa w sieci  oraz szczegółową wiedzę ma temat światłowodów. Lekarz weterynarii zainteresował uczestników wiedzą o boreliozie oraz wściekliźnie. Uczestnicy zadawali mnóstwo pytań odnośnie pielęgnacji zwierząt oraz  codziennej pracy weterynarza. Stylistka fryzur zaopatrzona w specjalistyczny sprzęt zawitała do biblioteki i od razu zaskarbiła sobie sympatię wszystkich milusińskich tworząc z ich włosów fantazyjne fryzury. Dziewczynki opuszczały bibliotekę z pięknymi lokami,  z kolei chłopcy z irokezem. Emerytowana funkcjonariuszka Policji opowiadała o pracy na lotnisku przy przeszukaniach oraz niebezpiecznej służbie w czasie konwojów.

Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem  brali udział w zajęciach. Podczas każdego spotkania tworzyli prace plastyczne związane z konkretnym zawodem,  wybierano najpiękniejszą i wręczano reprezentantowi konkretnego zawodu.  Powstał również malowniczy wóz strażacki  oraz  czaka o różnych kolorach pióropuszy , które przyozdobiły twarze uczestników. Nie zabrakło również gier i zabaw na świeżym powietrzu. Zmagano się z  torem przeszkód z wykorzystaniem hula-hop, piłek, kręgli, skakanek  oraz książek.  Uczestnicy wykazali się inwencją twórczą podczas projektowania strojów  z makulatury , gazet i wstążek, a następnie przebojowo prezentowali „uszyte”  stroje na wybiegu . Na ostatnich zajęciach odbyło się uroczyste zakończenie, podczas którego uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnika kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz pana Zdzisława Banasia. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na  Zakończenie Wakacji, które odbędzie się  w Filii w dniach 25,27 i 29 sierpnia w godzinach 15.00 – 18.00.

Paulina Peterek

{morfeo 122}