WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Wakacje w bibliotece w Żelisławicach dobiegły końca. Spotkania przygotowane były z myślą o dzieciach w wieku szkolnym i przedszkolnym, które nie miały możliwości wyjazdu na letni wypoczynek.


Zajęcia odbywały się od 21 lipca do 8 sierpnia podczas których Biblioteka realizowała program Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” pod hasłem przewodnim „Teraz twój czas”

Zajęcia poprzedzały pogadanki dotyczące aktywnego spędzania czasu, niebezpieczeństw czyhających na nas w sieci, zgubnych konsekwencji sięgania po używki (narkotyki, dopalacze, papierosy), jak zachowywać się w niektórych niebezpiecznych sytuacjach np. przy spotkaniu z agresywnym psem, podczas burzy. Zostali zaproszeni goście, którzy również przypominali nam jak zachować się w danej sytuacji, opowiadali o zaletach i wadach swoich zawodów, dzielili się swoimi doświadczeniami na temat zagrożeń , które mogą nas spotkać. Utrwalaliśmy również numery alarmowe.

Odwiedziła Nas Pani pielęgniarka, która opowiadała o swoim zawodzie o jego zaletach i pomocy chorym ludziom. Udzieliła wiele fachowych porad związanych z udzieleniem pierwszej pomocy, jak zachować się podczas gdy ktoś omdleje, zostaje ukąszony przez pszczołę, osę , jak wyciągnąć kleszcza, itp.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również:

Strażak p. Ryszard Machura, który opowiadał nam o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, pokazywał wyposażenie wozu tj. pompy, węże używane w czasie akcji. Dzieci mogły wsiąść do samochodu strażackiego, włożyć kask strażacki, co było bardzo dużą atrakcją.

Spotkanie ze strażakiem z pewnością na długo zostanie w pamięci niektórych dzieci i przybliży im pracę straży pożarnej.

Kolejny dzień również był pełen wrażeń, gdyż na spotkanie przyszedł policjant siewierskiego posterunku, który zapoznał dzieci z zasadami bezpieczeństwa. Na spotkanie policjant, przyszedł w pełnym umundurowaniu. Zapoznał uczestników z pracą w policji. Miał ze sobą kajdanki i poinformował, kiedy należy ich używać. Zaproponował dzieciom możliwość potrzymania i założenia kajdanek. Z początku nieśmiało a później bardzo chętnie dzieci przykuwały się wzajemnie kajdankami.

Nie zabrakło również spotkania z Panem Lucjanem Mertą- pszczelarzem, który opowiadał nam o właściwościach miodu i życiu pszczół. Oglądaliśmy filmy o pszczołach, o zdrowotnych właściwościach miodu, o ulach tych dawnych i tych obecnych. Na koniec spotkania zostaliśmy poczęstowani pyłkiem kwiatowym oraz zebranym dzień wcześniej miodem. Był pyszny, zdrowy  i bardzo bardzo słodki.

Podczas zajęć oferowaliśmy również  zainteresowanym zajęcia plastyczne m.in. sztuka tworzenia z papieru: zwierząt, kwiatów, akwariów, warzyw, owoców itp. Dzieci chętnie bawiły się w kalambury biblioteczne, gdzie utrwalały swoją wiedzę na temat przyrody, przeczytanych książek. Były też zabawy słowne, łamigłówki, rebusy, krzyżówki, gry planszowe i zabawy literackie. Zajęcia wakacyjne uatrakcyjniła nowa gra tj. wygibajtus. Przy jej pomocy dzieci brały aktywny udział w zabawie i przy okazji dużo się gimnastykowały. Ponadto przeprowadziliśmy szereg gier, zabaw i konkursów edukacyjnych jak i sportowych, którym zawsze towarzyszył uśmiech.

Niestety czas szybko płynie, a szczególnego przyspieszenia nabiera w okresie wakacji. Mimo, że pogoda nie zawsze nas rozpieszczała, to uczestnicy tegorocznych wakacji nie mogli narzekać na nudę i dlatego też zgodnie podkreślali swoje zadowolenie z mijającego czasu w bibliotece.

Na ostatnich zajęciach odbyło się uroczyste zakończenie, podczas którego uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnika kampanii” Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz -Zdzisława Banasia.

Mijające wakacje to również dobry czas na podsumowania. Przez cały rok w filii bibliotecznej w Żelisławicach odbywają się imprezy kulturalno-edukacyjne. W ciągu roku szkolnego są to głownie lekcje biblioteczne. Aby jak najlepiej dotrzeć do młodych czytelników lekcje biblioteczne dostosowywane są indywidualnie dla każdej klasy. Dla młodszych lekcje mają formę zabawy- uczniowie rozwiązują zagadki, krzyżówki, quizy. Przez co poznają różne źródła informacji. Natomiast starsi uczniowie poznawali wydawnictwa informacyjne, słowniki, encyklopedie, ich rodzaje, budowę. Uczyli się jak korzystać ze słowników. Biblioteka organizuje również spotkania z przedszkolakami, prowadząc akcję spotkania przy książce. Celem lekcji jest rozwijanie zainteresowania książką, jak również poszerzanie wiadomości z zakresu edukacji czytelniczej.

Bibliotekę odwiedza również Koło Przyjaciół Książki z ZSP w Żelisławicach.

W czasie roku szkolnego odbywały się również pogadanki na temat literatury dla dzieci i młodzieży. Wszystkim spotkaniom towarzyszyły gazetki i wystawki tematyczne.

Dziękuję uczniom, przedszkolakom oraz nauczycielom Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Żelisławicach za zaangażowanie i wspólną pracę przez cały rok szkolny i zachęcam do dalszej jeszcze bardziej owocnej współpracy.

  

Justyna Madejska

Filia Biblioteczna w Żelisławicach


{morfeo 124}