WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

                      

      W minionym roku szkolnym odbyło się w bibliotece wiele ciekawych spotkań edukacyjno-kulturalnych skierowanych do młodych czytelników począwszy od przedszkolaków do uczniów szkoły średniej.

     Główną formą zajęć były lekcje biblioteczne, których odbyło się 36 z udziałem 842 uczniów: z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, Zespołu Szkół w Brudzowicach i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Siewierzu.

     Przedszkolaki uczestniczyły w urodzinach pluszowego misia, poranku z Calineczką i herbatce u niedźwiadka. Zajęcia te wypełniały: głośne czytania, zabawy edukacyjne

i projekcje filmów.

    Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych poszerzali swoją wiedzę na temat otaczającej rzeczywistości uczestnicząc w lekcjach z cyklu „Ciekawe dlaczego...”, świętowali urodziny Kubusia Puchatka, poznawali bohaterów książek Astrid Lindgren. Wraz z bohaterami książek Grzegorza Kasdepke uczyli się zasad dobrego wychowania.

    Zarówno uczniowie młodszych, jak i starszych klas, poznawali podania i legendy z różnych stron Polski, dowiadując się o utopcach, płanetnikach, skarbnikach i innych ciekawych postaciach charakterystycznych dla poszczególnych regionów.

    Piątoklasiści poszerzali swoją wiedzę na temat historii książki i pisma.

    Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się lekcje o tematyce regionalnej, w trakcie których uczniowie w oparciu o bogaty biblioteczny księgozbiór poznawali historię Siewierza, ciekawych ludzi regionu i ginące zawody. W lekcjach tych uczestniczyli zarówno uczniowie starszych klas szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści.

    Młodzież gimnazjalna i licealiści poznawali twórczość laureatów literackich nagród : Nike i Nobla, próbowali też tworzyć własne wiersze na temat czytania.

    Dzieci i młodzież miały także okazję obejrzeć szereg wystaw m.in. o hodowli zwierząt domowych, dinozaurach, problemach nastolatek z rodzicami czy pisarzach jak Krzysztof Petek, Astrid Lindgren czy L. M. Montgomery.

       W czasie wakacji, w lipcu, młodzi czytelnicy  uczestniczyli w zajęciach plastyczno -literacko-filmowych pod hasłem Franklin, Reksio, Król Lew kontra reszta zwierzęcego świata czyli spotkanie z książkowymi bohaterami- zwierzakami. W trakcie zajęć dzieci portretowały  zwierzęta ze znanych bajek używając różnych materiałów i technik plastycznych : powstały witraże, maski ,kropkowane obrazki. Wykonywały zakładki do ulubionych książek (w ramach konkursu ogłoszonego przez Bibliotekę Śląską), zamieniały się w aktorów tworząc baśniowe duety. Nie zabrakło też gier, zabaw ruchowych, podchodów i projekcji filmów na DVD. Na zakończenie wspólnie miło spędzonego czasu uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy

i upominki.

MGBP-Jolanta Jakubczyk