Wydarzenia 2009
BIBLIOTEKA PACHNĄCA LASEM CZYLI...LEŚNE PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 10 grudnia 2009 roku w siewierskiej bibliotece „zapachniało lasem”. W przepięknej scenerii żywych choinek oraz w towarzystwie zwierząt: jenota, lisa, wydry, borsuka, pasiaka (małego dzika), myszołowa odbyła się uroczystość –„Leśne pasowanie na czytelnika” z udziałem uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu i spotkanie z leśnikami z Nadleśnictwa Siewierz- Radosławem Kubikiem i Jackiem Sieradzkim.
Ze Słowackim za pan brat
Spotkania z poezją.
Dla miłośników poezji każda okazja jest dobra by z nią obcować…Poniedziałkowe spotkania pozwoliły podyskutować o dokonaniach literackich znanych i uznanych twórcach..
7 grudnia w siewierskiej bibliotece podsumowano cykl spotkań z poezją. Podczas kolejnych wieczorów omawiano twórczość innego autora. Bohaterem ostatnich w tym roku rozważań był prozaik, poeta i eseista Jarosław Iwaszkiewicz. Życie pisarza można było poznać we wszystkich aspektach: rodzinnym, uczuciowym, towarzyskim, społecznym i politycznym.
Strach ma wielkie oczy – VI Katowickie Prezentacje Biblioteczne
Motyw strachu – jako cecha, emocja, bodziec, reakcja, stan czy fobia – był tematem przewodnim tegorocznych VI Katowickich Prezentacji Bibliotecznych, organizowanych co roku w każdy trzeci piątek listopada przez Bibliotekę Śląską. Podczas tegorocznej imprezy, która odbyła się 20 listopada swoją działalność prezentowały biblioteki powiatowe wraz z podległymi im bibliotekami gminnymi. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu razem z innymi książnicami powiatu będzińskiego przedstawiła m.in. plastyczne efekty zainteresowania młodych czytelników światem magii, baśni i zjawisk nadprzyrodzonych.
EDUKACJA LITERACKA W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu od początku roku szkolnego odbyło się szereg interesujących lekcji bibliotecznych, na których dzieci i młodzież miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę literacką.
Uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu, wędrując „Szlakiem polskich baśni, podań i legend” mogli się dowiedzieć, co to są płanetniki, utopce, z jakim miastem kojarzy się diabeł Boruta, skąd pochodzi nazwa Rzeszów, czy też za co został ukarany pielgrzym świętokrzyski.