WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Wydarzenia 2009

Dnia 10 grudnia 2009 roku w siewierskiej bibliotece „zapachniało lasem”. W przepięknej scenerii żywych choinek oraz w towarzystwie zwierząt: jenota, lisa, wydry, borsuka, pasiaka (małego dzika), myszołowa odbyła się uroczystość –„Leśne pasowanie na czytelnika” z udziałem uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu i spotkanie z leśnikami z Nadleśnictwa Siewierz- Radosławem Kubikiem i Jackiem Sieradzkim.

Czytaj więcej...

Ogromną  wiedzą wykazały się trzyosobowe reprezentacje gimnazjów z Siewierza, Brudzowic, Wojkowic Kościelnych i Żelisławic rywalizujące w „Gminnym Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Juliusza Słowackiego” zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną z okazji ogłoszonego przez sejm Roku Słowackiego. W 2009 przypadała bowiem 200 rocznica urodzin (4 września) i 160 rocznica śmierci (3 kwietnia) poety będącego jednym z romantycznych wieszczów narodowych.

Czytaj więcej...

Dla miłośników poezji każda okazja jest dobra by z nią obcować…Poniedziałkowe spotkania pozwoliły podyskutować o dokonaniach literackich znanych i uznanych twórcach..

7 grudnia w siewierskiej bibliotece podsumowano cykl spotkań z poezją. Podczas kolejnych  wieczorów omawiano twórczość innego autora. Bohaterem ostatnich w tym roku rozważań był prozaik, poeta i eseista Jarosław Iwaszkiewicz. Życie pisarza można było poznać we wszystkich aspektach: rodzinnym, uczuciowym, towarzyskim, społecznym i politycznym.

Czytaj więcej...

Motyw strachu – jako cecha, emocja, bodziec, reakcja, stan czy fobia –  był tematem przewodnim tegorocznych VI Katowickich Prezentacji Bibliotecznych, organizowanych co roku w każdy trzeci piątek listopada przez Bibliotekę Śląską. Podczas tegorocznej imprezy, która odbyła się 20 listopada swoją działalność prezentowały biblioteki powiatowe wraz z podległymi im bibliotekami gminnymi. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu razem z innymi książnicami powiatu będzińskiego przedstawiła m.in. plastyczne efekty zainteresowania młodych czytelników światem magii, baśni i zjawisk nadprzyrodzonych.

Czytaj więcej...

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu od początku roku szkolnego odbyło się szereg interesujących lekcji bibliotecznych, na których dzieci i młodzież  miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę literacką.

    Uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu, wędrując „Szlakiem polskich baśni, podań i legend” mogli się dowiedzieć, co to są płanetniki, utopce, z jakim miastem kojarzy się diabeł Boruta, skąd pochodzi nazwa Rzeszów, czy też za co został ukarany pielgrzym świętokrzyski.

Czytaj więcej...