WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Dnia 10 grudnia 2010 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyło się uroczyste „Wojskowe Pasowanie na Czytelnika” z udziałem uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Siewierzu i klasy pierwszej, i drugiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu.

Uroczystość miała niezwykły charakter, gdyż jej gościem  specjalnym był podoficer Wojska Polskiego plutonowy Paweł Jerczyński z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach.


Plutonowy przybył na spotkanie w mundurze pustynnym, który wywarł duże wrażenie na dzieciach. Zaprezentował zdjęcia z pobytu na misjach w Libanie, Bośni i Afganistanie, medale, które otrzymał za swoją służbę, różne żołnierskie nakrycia głowy. Opowiedział o trudach wojskowej służby w obcych krajach, o żołnierskich zwyczajach, jedzeniu. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziły zdjęcia prezentujące walory przyrodniczo-geograficzne krajów goszczących polskich żołnierzy, a zwłaszcza zdjęcia zwierząt, które towarzyszyły żołnierzom na misjach jak kameleon, skolopendra - lubiąca wchodzić do żołnierskich butów, skorpiony, wielbłądy, kozy, patyczaki i wiele innych. Dzieci zasypały plutonowego mnóstwem pytań.

Odbył się również finał konkursu plastycznego „Mój przyjaciel żołnierz”. Jury pod przewodnictwem honorowego gościa wybrało najlepsze prace, które zostały nagrodzone dyplomami i symbolicznymi upominkami.Na zakończenie uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki przez plutonowego Pawła Jerczyńskiego. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i słodycze. Nie zabrakło również wspólnych, pamiątkowych zdjęć z miłym gościem.

Mamy nadzieję, że spotkanie to na długo zostanie w pamięci jego uczestników, a biblioteka zyska w nich wiernych czytelników.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 22}