WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Trzy miesiące nowego roku szkolnego wystarczyły, by filię biblioteczną w Wojkowicach Kościelnych podczas specjalnie zorganizowanych lekcji odwiedzili uczniowie wszystkich klas miejscowej szkoły podstawowej. Nie zabrakło podczas nich konkursów i quizów, których rozwiązanie wymagało wykazania się dobrą znajomością lektur.

Najmłodsi rozpoczęli szkolne spotkania z książnicą od lekcji „Do czego służy biblioteka?”, podczas której poznawali zasady korzystania z jej zbiorów, a następnie uczestniczyli w głośnym czytaniu wierszy Wandy Chotomskiej, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Podczas następnej lekcji bibliotecznej zorganizowanej z okazji Dnia Pluszowego Misia (25 listopada) uczniowie klas I i III brali udział w zajęciach literacko-plastycznych „Misie, miśki i niedźwiadki”, którym towarzyszyła wystawa książek o misiach. Dzieci miały za zadanie przedstawić na rysunkach m.in. przygody książkowego pluszowego misia oraz sportretować ulubionego niedźwiadka.


Dla drugoklasistów lekcja poświęcona misiom – zarówno pluszowym, jak i książkowym – była już trzecimi w tym roku szkolnym zajęciami w wojkowickiej filii biblioteki. Poprzednie poświęcone były twórczości Wandy Chotomskiej, m.in. w ramach cyklu „Szlakiem lektur szkolnych” uczniowie poznawali „Pięciopsiaczki” tej autorki.

Utworom Wandy Chotomskiej, autorki mającej na koncie około dwustu książek dla dzieci, była poświęcona także lekcja biblioteczna, przygotowana dla uczniów klasy III.

Szlakiem lektur szkolnych szczególnie często wyruszali w tym roku szkolnym uczniowie klasy VI. Najpierw, razem z Fileasem Foggiem, bohaterem powieści Juliusa Verne’a podróżowali „W 80 dni dookoła świata”. Podczas tej lekcji musieli m.in. wskazać miejsca, które odwiedził angielski podróżnik oraz w konkursie wykazać się znajomością lektury. Podczas kolejnego bibliotecznego spotkania na szlaku lektur omawiali „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Lekcjom bibliotecznym towarzyszyły wystawy innych utworów autorów lektur – Juliusa Verne’a oraz Edmunda Niziurskiego.

Również uczniowie IV klasy podstawówki udali się w październiku do wojkowickiej książnicy, by ruszyć szlakiem lektur szkolnych i poznać „Spotkanie nad morzem” autorstwa Jadwigi Korczakowskiej. Ciepłą książkę o tym, jak trudno znaleźć przyjaciela. Natomiast ich o rok starsi koledzy podczas lekcji bibliotecznej uczyli się korzystać ze słowników, poznając ich rodzaje oraz budowę.

Z myślą o uczniach I klasy gimnazjum zorganizowano w książnicy „Szkolny Olimp”, czyli spotkanie z mitologią, połączone z poznawaniem związków frazeologicznych. Choć temat był trudny, nikt nie musiał – wzorem Zeusa – ciskać gromów.

Kolejne lekcje biblioteczne w wojkowickiej bibliotece zaplanowane są po feriach świąteczno-noworocznych.

Marzena Wacławek


{morfeo 51}