WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Tradycyjnie, jak co roku, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej Siewierzu odbyło się  w dniu 23 listopada uroczyste Pasowanie na Czytelnika. W dwóch spotkaniach uczestniczyli uczniowie czterech klas pierwszych: z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Tegoroczne pasowanie miało wojskowy charakter, gdyż jego gościem specjalnym był Major Wojska Polskiego Łukasz Rak.


Major Łukasz Rak pochodzi z Siewierza, a obecnie mieszka w  Warszawie. Pracuje w Ministerstwie Obrony Narodowej w Departamencie Polityki Zbrojeniowej. Jego praca polega na kontaktach międzynarodowych dotyczących polityki zbrojeń. Pracę rozpoczynał w 60. Wieliszewskim Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera.

Na spotkanie major przybył w mundurze wojskowym. Wyjaśnił, z czego składa się jego umundurowanie, co to są np. korpusówki, pagon czy baretka, jakie oznakowania na mundurach mają żołnierze w Polsce i w innych krajach np. Anglii czy Grecji. Opowiedział, jakie umiejętności należy posiadać  i jakich przedmiotów się uczyć, by w przyszłości zostać żołnierzem. Wymienił wszystkie stopnie wojskowe i miejscowości w Polsce, w których są szkoły wojskowe. Wyjaśnił, jak przez lata zmieniała się praca żołnierza, która dziś polega  nie na zabijaniu wroga, ale na obronie kraju. Jako ciekawostkę wspomniał, że wojsko pełniło rolę ochronną w czasie EURO w Polsce.

Dzieci zasypały majora gradem pytań. Interesowało ich np. czy kobiety, psy, konie, mogą służyć w wojsku, ile może kosztować czołg, kto to jest wróg, co to jest wiatrówka, bunkier czy bomba, po co żołnierze noszą hełmy. Dowiedziały się, kiedy żołnierz może salutować i skąd się wzięła tradycja salutowania dwoma palcami. Ciekawość dzieci była ogromna, a major chętnie odpowiadał na wszystkie pytania.

Uczniowie mieli okazję przymierzyć sobie czapki wojskowej i poćwiczyć po wojskowemu pompki.

Na zakończenie uczestnicy  spotkań zostali uroczyście pasowani przez majora na czytelników siewierskiej biblioteki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki, a od miłego gościa orzełki. Najbardziej aktywnych major nagrodził wojskowymi smyczami.

Świeżo upieczeni czytelnicy  mieli możliwość wypożyczenia po raz pierwszy książek. Nie zabrakło również wspólnych pamiątkowych zdjęć z gościem specjalnym.

Mamy nadzieję, że spotkania te pozostaną na długo w pamięci dzieci, biblioteka zyska w nich wiernych czytelników, a być może wojsko przyszłych żołnierzy.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 80}