WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Po raz drugi w swojej historii Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu zorganizowała nocną imprezę. Tym razem była to „Noc detektywów”, którą poprowadził pisarz Dariusz Rekosz, a całonocną opiekę nad dziećmi sprawowały: bibliotekarz Jolanta Jakubczyk, nauczycielki: Magdalena Drezler, Justyna Borowiecka i Barbara Pawińska. Uczestnikami nocy było 19 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.


Nocny maraton rozpoczął się o godzinie 20.00  wspólnym tańcem do znanych, rytmicznych przebojów, który rozgrzał dzieci i wprawił w fantastyczny nastrój. Impreza obfitowała w różne konkurencje, które przygotował Dariusz Rekosz, a dzieci w nich chętnie uczestniczyły.

Uczestnicy „Nocy detektywów” zostali podzieleni na dwie grupy, a zadaniem każdej z nich było ułożenie dla przeciwnej drużyny krzyżówki. Kolejna rozgrywka polegała na utworzeniu historii kryminalnych poprzez uzupełnienie wymyślonymi dialogami fragmentu komiksu z pustymi dymkami. Dzieci tu wykazały się niesamowitą kreatywnością, a ich historyjki dosłownie rozbawiały do łez.

Innymi konkurencjami z którymi zmierzyli się uczestnicy było rozszyfrowanie hasła w jak najkrótszym czasie, rozsypanka, polegająca na uzupełnianiu niedokończonych tytułów książek oraz tworzenie portretu  pamięciowego Gapiszona i Zuzi.

Dużą frajdę, zarówno dzieciom jak i opiekunom, sprawiło odgadywanie fragmentów ilustracji ze znanych książek i opowiadań. Najbardziej spostrzegawczy otrzymali w nagrodę słodkie nagrody.

Najtrudniejszym zadaniem, jakie zostało postawione przed uczestnikami, było rozwiązanie „Wielkiej zagadki”. Należało z podanych inicjałów i nazwisk ułożyć nazwy europejskich stolic, sprawnie posłużyć się mapą, rozwiązać krzyżówkę, ułożyć jak najwięcej wyrazów z zaczerpniętego z książki słowa. Najlepsi w tej trudnej konkurencji otrzymali nagrody - książki Dariusza Rekosza z autografem.

Szczególnie wiele radości sprawiła dzieciom konkurencja polegająca na ułożeniu się przez dwie grupy w jak najkrótszym czasie na kształt litery pokazywanej na ekranie. Wymagało to od grup dużego zgrania się i refleksu.

W trakcie nocnego maratonu była przerwa na kolację i chwilę relaksu w postaci muzycznego przerywnika - tańca do znanych przebojów.

Po licznych konkurencjach przyszła pora na ułożenie się do snu i wybranie sobie jak najlepszego miejsca do spania. Część osób znalazła je na sali, gdzie odbywała się impreza, a część nocowała na sali będącej wypożyczalnią dla dzieci i młodzieży.

Drugą część „Nocy Detektywów” stanowił nocny maraton filmowy. Dzieci bardzo długo nie zamierzały  zasnąć. Ostatecznie sen zmorzył ich dopiero około godziny 4.00 nad ranem, by zbudzić się już o godzinie 6.00 rano.

Na zakończenie uczestnicy „Nocy Detektywów” otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył im pisarz Dariusz Rokosz. Nie zabrakło oczywiście wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Jolanta Jakubczyk-

Magdalena Drezler-SP2

{morfeo 94}