WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

24 marca w Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu miała  przyjemność gościć Renatę Piątkowską, znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci.

Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI.

 

Z swoją książkę „Wieloryb”, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za „Na wszystko jest sposób ” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren.

Poniedziałkowe spotkanie przygotowane w oparciu o książkę „Wszystkie moje mamy” miało nieco inny charakter niż wszystkie, autorka nie skupiała się bowiem na warsztacie pisarskim, ale na przesłaniu swojej najnowszej publikacji.

„Wszystkie moje mamy” to książka opowiadająca dzieciom o wojnie. Pisarka pokazuje wojnę widzianą oczami dziecka, a bardzo rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy.

Książka jest także hołdem dla Ireny Sendlerowej i ogromnej rzeszy jej bezimiennych pomocników, którzy z narażeniem własnego życia walczyli o życie tych najbardziej bezbronnych. Renata Piątkowska opisuje historię małego chłopca, który dopiero po wielu latach  dowiedział się, że siostra Jolanta to pani Irena Sendler, która uratowała z otchłani getta warszawskiego dwa i pół tysiąca dzieci. Tak pięknie przeciwstawiając się złu powiedziała : „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasie pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy”.

To wyjątkowe, ciepłe i sympatyczne spotkanie wywarło na dzieciach ogromne wrażenie i było wzruszającą lekcją historii również dla dorosłych.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy czwartej i piątej  ZSP w Żelisławicach.

Fragmenty książki zachwycająco czytała Elżbieta Malwina Kożurno.

Na zakończenie spotkania można było nabyć książkę wraz z dedykacją autorki.

Serdecznie zapraszamy do lektury książek Pani Renaty Piątkowskiej.

 

MGBP – M. Szlachta