WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Po raz trzeci w swojej historii Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu z 16 na 17 maja 2014 r. zorganizowała nocną imprezę pod hasłem „Noc z Eurolandem-Anglią”. Zajęcia  poprowadził pisarz Dariusz Rekosz, a całonocną opiekę nad dziećmi sprawowały: bibliotekarz Jolanta Jakubczyk, nauczycielki: Barbara Pawińska, Justyna Borowiecka, Beata Pieprzyk oraz Karolina Budek Uczestnikami nocy było 22 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Nocna impreza rozpoczęła się o godzinie 20.00 w piątkowy wieczór, a zakończyła się w sobotę rano.

 

Na początek Dariusz Rekosz przedstawił kilka ważnych i ciekawych informacji na temat Anglii. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy.  Pisarz przygotował dla nich wiele atrakcyjnych konkurencji zarówno grupowych, jak i indywidualnych, w których zwycięzcy byli nagradzani drobnymi upominkami.

Pierwszym zadaniem grupowym, z jakim musiały się zmierzyć dzieci, było dopasowywanie flag do nazw krain brytyjskich, a  kolejnym układanie puzzli przedstawiających angielskie zabytki. W trakcie następnej konkurencji uczniowie musieli wykazać się talentem plastycznym i poczuciem humoru zamieniając królową Elżbietę II w „królową sportu”. Pomysłowość dzieci nie miała granic w wymyślaniu dziedzin sportu, w których mogłaby startować brytyjska władczyni. Rozwiązywały one również sportową krzyżówkę, układały imiona angielskich królów w kolejności chronologicznej, dopasowywały nazwy londyńskich zabytków do właściwych zdjęć.

Była też przerwa na wieczorny posiłek. Następnie dzieci projektowały widokówkę z Wielkiej Brytanii, uzupełniały pustą mapę nazwami angielskich miast, rozwiązywały wykreślanki. Przed północą odbyła się główna nocna konkurencja pod hasłem „Zostań Sherlockiem Holmesem”. Wcielając się w rolę słynnego  detektywa uczestnicy rozwiązywali super zadanie, w którym nagrodami były książki Dariusza Rekosza.

Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom układanie się drużynami w kształcie wybranej przez pisarza litery alfabetu. W trakcie nocy nie zabrakło tańca do znanych, rytmicznych, muzycznych przebojów, który wprawił dzieci w fantastyczny nastrój.

Drugą część „Nocy z Eurolandem” stanowił maraton filmowy. Sala muzyczna biblioteki w momencie zamieniła się w jedną, wielką sypialnię, wypełnioną materacami, śpiworami i poduszkami. Najwytrwalszych sen zmorzył  dopiero około godziny piątej nad ranem.

Na zakończenie „Nocy z Eurolandem-Anglią” wszyscy jej uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki i soczki,  które wręczył pisarz Dariusz Rekosz. Nie zabrakło również wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

Barbara Pawińska-SP Nr2 w Siewierzu