WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Zakończenie roku szkolnego to dobry czas na podsumowanie działalności Filii Bibliotecznej w Brudzowicach.  Od stycznia do chwili obecnej miało tu miejsce kilka interesujących wydarzeń, w których  uczestniczyły dzieci i młodzież. 

W bibliotece prężnie działa kółko biblioteczne pod hasłem „W bibliotece nie ma nudy”, którego spotkania odbywają się w każdy piątek.  Uczestnikami kółka są uczniowie  Zespołu Szkół  w Brudzowicach.  W każdym tygodniu wybierany jest temat przewodni.  I tak odbyły się m.in. Dzień Dinozaura, Dzień Piegów z Pippi Langstrumpf i Panem Kleksem, Dzień Morza,  Poezji,  Pirata,  Słońca czy Dzień Wiatru. I tak na przykład Dzień Dinozaura zakończył się stworzeniem pięknego ekologicznego stwora, który powstał z butelek plastikowych i makulatury. W Dniu Piegów każdy z uczestników na chwilę zmienił się w piegusa.  Dzień Słońca przyczynił się z kolei do powstania magicznej kuli z niezliczonej ilości odbitych dłoni. Podczas Dnia Wiatru uczestnicy wykonali kolorowe wiatraczki. Najciekawszy okazał się Dzień Pirata podczas którego uczniowie odpowiednio ucharakteryzowani poszukiwali skarbów ukrytych w pobliżu biblioteki. Podczas tych spotkań powstało wiele interesujących prac plastycznych z którymi można zapoznać się odwiedzając naszą placówkę.

 

W filii miało również miejsce kilka lekcji bibliotecznych m.in. dotyczących prawidłowej segregacji śmieci. Uczniowie przyporządkowywali poszczególne odpady do odpowiednich pojemników. Wykazali się przy tym dużą wiedzą. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej działalności Ireny Sendlerowej –  wybitnej kobiety, która w czasie II Wojny Światowej uratowała życie wielu żydowskich dzieci.  Uczniowie przyjrzeli się bliżej jej heroicznej postawie. Natomiast uczniowie  klasy  I gimnazjum zapoznali się z życiem i twórczością  polskich noblistów w dziedzinie literatury. Wielkie dzieła Sienkiewicza, Reymonta, przepiękne wiersze Szymborskiej czy Miłosza spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Z kolei najmłodsi uczniowie odwiedzili bibliotekę zapoznając się z zasadami funkcjonowania naszej placówki. Poznali zasady korzystania z czytelni oraz to jak dbać o książki, aby służyły nam przez długie lata.

Zarówno dzieci i młodzież chętnie biorą udział w zajęciach edukacyjnych proponowanych przez bibliotekę.  Aktywnie uczestniczą w naszych spotkaniach i żywiołowo reagują na każde zadanie przygotowane do wykonania.

Opracowała:

Paulina Peterek