WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Tradycyjnie, jak co roku, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyła się ważna uroczystość, jaką jest Pasowanie na Czytelnika. W 2 spotkaniach w dniu 11 grudnia 2014 r. wzięli udział uczniowie pięciu klas pierwszych z Zespołu Szkół w Siewierzu i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Gościem specjalnym pasowania była Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Pani Barbara Bochenek.

Uczniowie  poznali podstawowe informacje na temat samej biblioteki, jej oferty książkowej dla młodych czytelników i zasad poszanowania książek. Jest to przydatna wiedza dla każdego przyszłego użytkownika biblioteki.

Następnie dzieci przedstawiły swoje oczekiwania, co chciałyby, aby powstało obok ich szkoły. Wśród propozycji, jakie padły, znalazły się m.in. basen, boisko z bieżnią. Kolejnym etapem była zabawa  w głosowanie. Uczniowie musieli zdecydować  i poprzez podniesienie ręki zagłosować  za lub przeciw zgłoszonym propozycjom lub wstrzymać się od głosu. Większością głosów dzieci opowiedziały się za  basenem na pierwszym spotkaniu i basenem wraz  z bieżnią i boiskiem na drugim spotkaniu. „Głosowania” te były wstępem do spotkania z osobą, która w głosowaniach uczestniczy bardzo często, gościem pasowania Przewodniczącą Rady Miejskiej w Siewierzu Barbarą Bochenek.

Przewodnicząca Rady Miejskiej starała się w bardzo przystępny sposób wytłumaczyć dzieciom, w jaki sposób  i dlaczego dokonuje się wyboru na stanowisko przewodniczącej rady porównując go do wyboru przewodniczącej klasy. Wyjaśniła, na czym polega jej rola, iż ma „klasę radnych”, którym przewodniczy i razem podejmują ważne decyzje dotyczące wielu spraw np. dróg, pomocy dydaktycznych w szkołach Reprezentuje radę w mieście i gminie. Dzieci dowiedziały się różnych ciekawych rzeczy np. jak to się dzieje, że w Siewierzu dana ulica otrzymuje określoną nazwę.

Przewodnicząca  zachęcała dzieci do czytania książek, gdyż w ten sposób rozwiną swoją wyobraźnię i pogłębią wiedzę. Zwróciła uwagę na to, iż jeżeli oglądają bajki w telewizji, to niech to będą bajki w obcym języku np. w języku angielskim, by  pogłębiały znajomość tego języka.

Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki przez Przewodniczącą Rady Miejskiej w Siewierzu Barbarę Bochenek, otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek

Nie zabrakło również wspólnych zdjęć z gościem spotkania. Na zakończenie dzieci mogły już oficjalnie wcielić się w role czytelników i wypożyczyć sobie książki.

Mamy nadzieję, że spotkania te na długo pozostaną w pamięci dzieci, a udział w pasowaniu będzie dla nich początkiem wspaniałej, czytelniczej przygody.

Jolanta Jakubczyk