WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”     

Informujemy, że we wszystkich placówkach siewierskiej biblioteki dostępna jest publikacja Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach pt.  „Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego.  Praca autorstwa Dobrawy Skoniecznej-Gawlik ma szczególne znaczenie, ponieważ znaczna część naukowych  badań etnograficznych nad kulturą i ludową obyczajowością  Zagłębia Dąbrowskiego prowadzona była na terenie naszej gminy, między innymi w Żelisławicach, Leśniakach i Wojkowicach Kościelnych.

400-stronicową publikację dopełnia fotograficzna wystawa autorstwa Bartosza Gawlika i Roberta Garstki, na której zestawiono archiwalne i współczesne zdjęcia przedstawiające święta, obrzędy, a także architekturę. Publikacja obszernie ilustruje dawne i współczesne aspekty tradycyjnej kultury mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, opisuje tradycje i współczesną obrzędowość doroczną i rodzinną. Stanowi fantastyczne źródło wiedzy o Zagłębiu Dąbrowskim, a tym samym o bogactwie kulturowym pogranicza małopolsko – śląskiego.

Mamy nadzieję, że ta niezwykle interesująca pozycja przyczyni się do poznania, popularyzacji, a także do zwiększenia zainteresowania kulturą naszego regionu.  Gorąco zachęcamy do lektury!