Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania literatury pięknej dla młodego czytelnika. Obchodzimy go 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, czy „Calineczka”.
         Święto w 1967 roku uchwaliła Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, w 1979 roku. 

         Filia biblioteczna w Brudzowicach zorganizowała lekcje biblioteczne nawiązujące do tego wydarzenia. W klasach „0” i „II” miały miejsce zajęcia edukacyjne, których głównych celem było zachęcenie młodych czytelników do sięgania po książki. Na początku uczniowie wysłuchali opowiadania Aldony Różanek „Strach ma wielkie oczy”, które uzmysłowiło wszystkim, jak wiele cennych informacji możemy znaleźć w książkach. Uczestnicy zajęć mieli do rozszyfrowania zagadki dotyczące bajek i baśni. Rozwiązywali również zadania z wyszukiwaniem ukrytych tytułów książek oraz wykonali ilustrację do wybranej przez siebie lektury. Na zakończenie zajęć dzieci odpowiadały na pytanie „Dlaczego tak ważne jest czytanie książek?”

Mając na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniowie klasy „0” wzięli również udział w kilku lekcjach bibliotecznych dotyczących różnej tematyki. Jedna z nich została poświęcona tematowi tolerancji. Uczestnicy wysłuchali opowiadania Anny Wachowiak „Troll Filutek”, a następnie dyskutowali o tym: „czy inny znaczy gorszy?” Następnie każdy z nich stworzył własnego kolorowego trolla, któremu nadał imię. Miały również miejsce lekcje o tematyce prozdrowotnej oraz proekologicznej. Zajęcia edukacyjne „Czy ktoś naprawdę lubi warzywa?” pozwoliły uczniom na przybliżenie informacji jak ważne dla ich zdrowia jest spożywanie warzyw i owoców. Uczestnicy wykonali szereg ćwiczeń, które przyniosły wiele cennych rad dotyczących prawidłowego odżywiania. „Segreguję śmieci, czyli dbam o środowisko” to kolejna propozycja skierowana do młodego ekologa. Uczniowie segregowali odpady według odpowiednich zasad, a następnie stworzyli gąsienicę z surowców wtórnych. Treść książki Piotra Haraszewskiego „Te okropne bakterie” spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci, które chętnie opowiadały o własnych doświadczeniach związanych z różnymi chorobami.  Podczas zajęć edukacyjnych powstają piękne prace plastyczne, które tworzą wystawę twórczości młodego czytelnika.

Paulina Peterek

Filia biblioteczna w Brudzowicach