WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniu 14 czerwca 2018 r. w filii bibliotecznej w Brudzowicach miała miejsce nietypowa lekcja z użyciem robotów Photon pod nazwą „Mistrzowie kodowania. Bo każdy może być programistą!”.

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu pozyskała sprzęt w postaci trzech tabletów, gier edukacyjnych Scottie Go! oraz trzech robotów Photon w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece”. Projekt jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek  2017-2018, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Na początku zajęć uczniowie klasy „0” wzięli udział w grach i zabawach edukacyjnych pozwalających poznać podstawy kodowania. Miała miejsce zabawa „Królu, królu…” pokazująca jak za pomocą liczb oraz obrazków zwierząt można pokazać wytyczoną drogę. Kolejna zabawa polegała na kodowaniu wyrazów za pomocą liter w postaci graficznej. Gra „Wygibajtuś” została wykorzystana do zakodowania drogi robota - ucznia od startu do mety po odpowiednich polach. Największą jednak frajdę przyniosła zabawa w układanie wieży ze styropianowych kubeczków. Uczniowie otrzymali różne zadania polegające m.in. na układaniu największej wieży czy takiej stworzonej tylko z kubeczków  oklejonych określonymi figurami geometrycznymi.  Kolejny krok to omówienie działania Photonów oraz sterowanie z wykorzystaniem tabletu,  sygnałów dźwiękowych (robot w odpowiednim zakodowanym momencie wydawał dźwięki zwierząt oraz takie, które symbolizowały jego emocje). Robot wyposażony w czułki może również zmieniać ich kolor, możliwa jest także funkcja dalszej jego drogi po np. pogłaskaniu po głowie lub klaskaniu. Uczniowie z entuzjazmem kodowali roboty w dowolny, wymyślony przez siebie sposób. Dzięki tym zajęciom edukacyjnym uczestnicy będą na pewno  bardziej świadomie i z większym zrozumieniem korzystać z różnych urządzeń elektronicznych, programów i usług. Tym bardziej, że wielu z nich planowało zakup takiego Photona do użytku domowego.

Filia biblioteczna w Brudzowicach

Paulina Peterek