WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W grudniu bibliotekę odwiedziła klasa V z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, która uczestniczyła w lekcji bibliotecznej pt. “Inny nie znaczy gorszy”. Celem lekcji było zwrócenie uwagi na problem odmienności wśród ludzi, ich niepowtarzalność i indywidualność oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec drugiego człowieka a także poznanie i zrozumienie znaczenia słowa tolerancja. Rozmawialiśmy o odmiennościach różnego rodzaju.

Dzieci wysłuchały opowieści o przygodach smoka Josha który poszukuje innego smoka który mógłby zostać jego przyjacielem. Opowiadanie uczy szacunku do drugiej osoby, tego, że nie należy nikogo przekreślać przez to, że ma odmienne zdanie, jest inny, ma inny kolor skóry. Dowiedziały się że każdy może zostać naszym przyjacielem bez względu na różnice jakie nas dzielą.

„Mały Duszek Wierciuszek” to kolejna książka która została przedstawiona w czasie spotkania. Bohaterem tej historii jest Joszi, chłopiec, który boi się wielu rzeczy, m.in. ciemności i burzy. Jego siostra, choć młodsza, jest o wiele odważniejsza i wyśmiewa się ze strachliwego brata. Rodzeństwo godzi się i zaczyna współpracować dopiero wtedy, kiedy chłopiec tworzy zabawnego małego duszka, który po ożywieniu, stał się jego przyjacielem i przyczynił się do wielu zabawnych domowych sytuacji. Książka ta powstała, by nauczyć dzieci radzenia sobie ze strachem. Mówi o tym, że każdy ma prawo się czegoś bać, nawet dorośli i czasami można wstydzić się do tego przyznać.

 Przygody Josha i Joszego  pomogły w dyskusji o tolerancji, wzajemnej akceptacji, odnajdywaniu piękna w tym, co inne. Bowiem to, że każdy z nas jest inny, to wcale nie znaczy, że jest to źle. Dzięki temu, że się od siebie różnimy  i mamy inne pasje, możemy się uzupełniać. Warto podążać za swoimi zainteresowaniami i wspierać to, w czym jesteśmy dobrzy. To pozwala nam odczuwać radość z tego, co robimy. Dzieci odpowiadały na pytania związane z postrzeganiem innych osób przez pryzmat wyglądu, zachowania, wieku, koloru skóry, zamożności. 

Rozwiązywaliśmy krzyżówkę oraz każdy z uczestników rozwiązał test „Czy jestem osobą tolerancyjną?”

Filia Biblioteczna w Żelisławicach

Madejska Justyna