WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Wystawa Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w siewierskiej biblioteceŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia.  Dla literatury jest to symboliczna data. Tego dnia 1616 r. zmarli dwaj wielcy pisarze: Miguel Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypadają rocznice urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy m.in. Maurice`a Druona, Halldora Laxnessa, Vladimira Nabokova. To obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie święto autorów, ilustratorów, wydawców książek, Czytelników i czytelnictwa.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Hiszpanii, w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, z którego krwi miały wyrastać róże. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Dziś święto ma charakter międzynarodowy i jest celebrowany na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Obchodzony w tym roku po raz 26. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, jest okazją do dyskusji na temat roli książki w naszym codziennym życiu jako skarbnicy różnorodności kulturowej. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu również przyłączyła się do obchodów przygotowując wystawę prezentującą historię druku i książki, do której oglądania serdecznie zapraszamy. Z tej okazji pragniemy zachęcić do korzystania ze zbiorów biblioteki i wspólnego świętowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 

MGBP w Siewierzu