WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

dzieci, parking, zabawaW ramach tegorocznych półkolonii w gminie Siewierz pracownicy filii bibliotecznych z Brudzowic, Wojkowic Kościelnych i Żelisławic przeprowadzili w szkołach wakacyjne zajęcia plastyczno-literackie.

Kolorowe motyle w Brudzowicach

W Brudzowicach uczestnicy zajęć przenieśli się w kolorowy świat motyli. Podczas zajęć dzieci malowały, wycinały, wyklejały i ozdabiały rolki po papierze, z których wyczarowały piękne barwne rajskie motyle. Będą one na pewno wspaniałą ozdobą i będą przypominać o mile wspólnie spędzonym czasie. Po wykonaniu papierowych motyli wszyscy udali się na plac zabaw, na którym dzieci za pomocą kredy malowały wakacyjne obrazki. Na zakończenie było wspólne zdjęcie i serdeczne pożegnanie.

W krainie Rajskich ptaków z Nelą

W trakcie spotkania w Żelisławicach uczestnicy półkolonii poznali serię książek o podróżach Neli Małej Reporterki, które są kopalnią wiedzy – uczą, rozwijają wyobraźnię i pokazują, jak ważne są w życiu marzenia i dążenie do ich realizacji. Dzieci z wielką ciekawością i zainteresowaniem wysłuchały o jednej z jej wielu ciekawych przygód: „Nela na wyspie Rajskich ptaków”. Następnie dzieci wykazały się wielką wyobraźnią i niesamowitymi talentami plastycznymi wykonując rajskie ptaki z papieru, które były bardzo różnorodne i kolorowe. Spotkanie minęło szybko w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Zajęcia zakończyło miłe pożegnanie i wspólne zdjęcie z pięknymi barwnymi  rajskimi ptakami.

„Poranek w indiańskiej wiosce”

Z kolei w Wojkowicach Kościelnych półkoloniści spędzili „Poranek w indiańskiej wiosce”. Na początku wysłuchali opowiadania o przygodach dzieci z pewnej indiańskiej wioski, z którego dowiedziały się między innymi: jak się witają Indianie, jak się nazywają namioty, w których mieszkają, co noszą na głowie, gdzie się spotykają, co to jest totem i wiele innych ciekawostek z życia Indian.  W trakcie zajęć uczestnicy musieli przejść tzw. „ścieżkę prób” i zdobyć kilka umiejętności, aby stać się „prawdziwymi” Indianami. Podczas „próby” plastycznej tworzyły swoje własne autorskie pióropusze, ozdabiały plemienne totemy, a z papierowych talerzyków wykonywały piękne indiańskie portrety. Następnie przyszli Indianie musieli wykazać się celnością rzucając piłeczką do tarczy, umiejętnością rozpoznawania tropów zwierząt oraz bystrością umysłu rozwiązując quizy i zadania logiczne. Dzieci doskonale poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami, co zostało potwierdzone na koniec zajęć wręczeniem pamiątkowych indiańskich dyplomów, na których wpisane zostały również nadane im „indiańskie imiona”, wymyślone przez dzieci w trakcie zajęć.

MGBP Siewierz