Godło POLSKI
Featured

Dokumenty nieksiążkowe w bibliotece

Wśród wydawnictw kolekcjonowanych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu znajdują się dokumenty odbiegające swą formą i treścią od klasycznych materiałów bibliotecznych. Są to dokumenty nieksiążkowe. Zbiory te opracowuje się nieco inaczej niż książki, inaczej przechowuje i inaczej korzysta z nich użytkownik biblioteki.

Podzieliliśmy je na kilka grup:

1.      Zbiory graficzne - tzn. fotografie i reprodukcje gromadzone w bibliotece w latach    1984-1993. Stanowią je czarno-białe zdjęcia o wymiarach 30#24 cm zaopatrzone komentarzem. Ogółem posiadamy 62 jednostki inwentarzowe. Jedna taka jednostka zawiera kilkanaście fotografii zgromadzonych w odpowiednio opisanej teczce. Tematyka zbiorów graficznych jest bardzo zróżnicowana. Dotyczy m.in. malarstwa, historii, architektury, literatury, etnografii.

2.      Zbiory kartograficzne  - gromadzone od 1985 r. Dysponujemy  globusami i  mapami ściennymi mającymi postać zwoju.  Wśród najbardziej aktualnych a tym samym przydatnych w edukacji dzieci i młodzieży możemy wymienić: Mapa świata dla dzieci,  Województwo śląskie – mapa administracyjno-drogowa, Mapa fizyczna świata, Europa – mapa fizyczna, Unia Europejska i in.

3.      Zbiory audiowizualne to zbiory, w których treść przekazywana jest za pomocą obrazów i dźwięków. Ich odbiór wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń jak adaptery, magnetofonowy, magnetowidy.

Zaliczamy do nich: - płyty gramofonowe. W ciągu 10 lat (1979-1989) zgromadzono 70 egzemplarzy. Przeważająca część płytoteki to piosenki i bajki muzyczne dla dzieci  ponadto  muzyka poważna, płyty do nauki języków obcych oraz nagrania do dziś chętnie słuchanych piosenkarzy polskich i zagranicznych.

- kasety magnetofonowe. Dominuje tu muzyka poważna, poezja, bajki i piosenki dla najmłodszych. Mamy również nagrania własne o tematyce regionalnej np. fragmenty programu radiowego i wywiady z okazji XXX Dni Ziemi Siewierskiej z  dn. 19.09.1992 r.

- taśmy wideo zastały zakupione do biblioteki w 1985 r. Były to głównie lektury szkolne i bajki dla dzieci. W późniejszych latach kolekcja poszerzyła się o nagrania dotyczące życia biblioteki np. uroczystość z nadania imienia MGBP w Siewierzu 1.12.1989 r., promocja monografii „Siewierz, Czeladź, Koziegłowy” 11.03.1995 r. a także sesja „Siewierz: studium z dziejów miasta” z 1995 r. Taśmy pochodzące z darów przekazanych przez czytelników to: audycje telewizyjne p. Cecylii Micińskiej pt. „Prosto w oczy” z 1992 r. i edukacyjne programy telewizyjne z cyklu „Spotkania z literaturą”.

- książka mówiona czyli książka tradycyjna nagrana na taśmie magnetofonowej. Gromadzona od 1988 r. Obecnie posiadamy 600 tytułów tj. 6959 kaset.

4.      Dokumenty elektroniczne . Biblioteka oferuje  coraz więcej informacji zawartych na CD ROM. Są to bazy o charakterze ogólnym np. Słownik polsko-angielski, angielsko-polski, Encyklopedia multimedialna PWN, Komputerowy słownik języka  polskiego, Wielki multimedialny atlas świata. Bazy dziedzinowe np. Multimedialna historia Polski na tle Europy 950-1991, Encyklopedia multimedialna PWN : geografia, sztuka, cywilizacja. Posiadamy również płyty z informacjami dotyczącymi Unii  Europejskiej.

              Dokumenty nieksiążkowe gromadzone są w siewierskiej książnicy od 27 lat. Ogólna ich liczba wynosi 938 (stan na 31.12.2005 r.). Każdy rodzaj zbiorów  odpowiednio opisany i skatalogowany przechowywany jest w tzw. sali muzycznej. Można je wypożyczyć do domu lub skorzystać na miejscu.

             Dokumenty te (szczególnie audiowizualne i elektroniczne) stanowią nowe formy materiałów bibliotecznych. Stosowane są jako ważna pomoc w dydaktyce, popularyzacji wiedzy i upowszechnianiu kultury.

                                                                                      
MGBP - Renata Pieszyńska

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne