Godło POLSKI

Podróżnik Jerzy Majcherczyk gościem siewierskiej biblioteki.

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu zorganizowała gminny konkurs „Zostań odkrywcą Siewierza jak Jerzy Majcherczyk został odkrywcą Kanionu Colca”.

Pomysłodawczynią  konkursu była Pani Grażyna Płazak wieloletni nauczyciel języka polskiego, natomiast adresatami konkursu byli uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Siewierz oraz młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu. Konkurs był indywidualny i składał się z trzech kategorii, pierwsza obejmowała krzyżówkę i test ze znajomości biografii Jerzego Majcherczyka, w drugiej kategorii należało przygotować prezentację multimedialną „Bądź odkrywcą Siewierza”, natomiast w ramach trzeciej kategorii „Dziennik siewierskiego odkrywcy”.  Cele konkursu to przede wszystkim popularyzacja wiedzy o regionie i odkrywcy kanionu Colca Jerzym Majcherczyku, inspirowanie w odkrywaniu ciekawych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym lub architektonicznym miejsc w Siewierzu i okolicy oraz kształtowanie postawy patriotyzmu lokalnego. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w poniedziałek 21 listopada. Wtedy to, do biblioteki w Siewierzu zawitał podróżnik, kajakarz, odkrywca najgłębszego na Ziemi peruwiańskiego Kanionu Colca – Jerzy Majcherczyk.  Zaproszenie na uroczystość przyjęli również: Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Joanna Krzykawska, Eugenia Kosteczka, Agnieszka Mostowska, Zbigniew Kozak oraz uczniowie z Koła Telewizyjnego iTV Junior z ZS w Siewierzu pod opieką Agnieszki Sularz. Pan Jerzy Majcherczyk bardzo gorąco wszystkich przywitał,  wyraził swoją wdzięczność za zorganizowanie konkursu, powiedział, że zawsze z wielką chęcią i ogromnym sentymentem wraca do  rodzinnego Siewierza. Podczas spotkania nasz Gość gorąco zachęcał młodzież do czytania książek i rozwijania swoich pasji i zainteresowań. W oparciu, między innymi o przygotowaną przez pracowników biblioteki wystawę, zabrał uczestników w podróż po niezwykle ciekawych zakątkach świata rozbudzając marzenia o dalekich podróżach i odkryciach. Jerzy Majcherczyk był również fundatorem nagród książkowych oraz nagrody głównej. Laureaci otrzymali piękne książki, których autorami są znani  podróżnicy, natomiast nagroda główna - iPad trafiła w ręce Weroniki Gosz, która zgromadziła największą ilość punktów w dwóch kategoriach. A laureatami gminnego konkursu zostali: w kategorii na prezentację multimedialną „Bądź odkrywcą Siewierza”, I miejsce - Aleksandra Kubisa (Gimnazjum Siewierz), II miejsce - Weronika Gosz (LO Siewierz), III miejsce - Agnieszka Furtacz (LO Siewierz). W kategorii „Dziennik siewierskiego odkrywcy” I miejsce - Roksana Łukasik (Gimnazjum  Siewierz), w konkursie wiedzowym „Jerzy Majcherczyk – odkrywca najgłębszego kanionu na ziemi”   I miejsce ex aequo zdobyli Wiktoria Baran (Gimnazjum Żelisławice) i Michał Skalski (Gimnazjum Siewierz), II miejsce ex aequo zajęły uczennice z LO im. Jana Pawła II w Siewierzu Weronika Gosz i  Marcelina Jędrzejczyk, III miejsce Agnieszka Furtacz (LO Siewierz).

Dziękujemy Panu Jerzemu Majcherczykowi za spotkanie autorskie oraz ufundowanie nagród, nauczycielom i opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu, a laureatom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy o regionie. Serdecznie dziękujemy również Paniom Eugenii Kosteczce oraz Grażynie Płazak za pracę w jury, zaangażowanie i pomoc okazaną przy organizacji konkursu.

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl