Na okres ferii Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu przygotowała ciekawą ofertę zajęć kulturalno-edukacyjnych dla swoich młodych czytelników, która cieszyła się wśród nich dużym zainteresowaniem.
Tematem przewodnim tegorocznych ferii były kraje skandynawskie. Dzieci wędrowały śladami wikingów, Świętego Mikołaja i Astrid Lindgren. Obejrzały pokazy slajdów prezentujące wiadomości na temat Skandynawii. W wyniku wspólnych działań powstało wiele interesujących prac plastycznych, jak pocztówki ze skandynawskich stolic, flagi i godła Norwegii, Szwecji i Danii, maski i łodzie wikingów, szwedzki stół, renifery z papieru i żarówek, bałwankowa orkiestra zimowa i oczywiście Święte Mikołaje. Zgłębiając świat duńskich baśni Andersena uczestnicy zajęć wykonali z masy solnej postacie z jego baśni oraz maski królowej śniegu, a z okazji walentynek serca różnymi technikami plastycznymi jak np. origami czy witraż.
Świętowano też Światowy Dzień Kota. Dzieci miały ogromną frajdę, gdy specjalnie z okazji tego święta na spotkanie z nimi przybył norweski kot leśny Sylwester, własność Olgi Wykusz. Dowiedziały się wiele ciekawostek na temat zwyczajów kota tej rasy. Stworzyły też wspólnie planszę z różnymi rasami kotów.
Po raz drugi siewierska biblioteka przystąpiła do projektu „Ferie z filmem” przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty realizowanego w ramach programu „Kulturalnie i Obywatelsko w Bibliotece”, dzięki któremu dzieci obejrzały trzy filmy: „Nocturna” (opowieść o chłopcu, lubiącym obserwować światło gwiazd),„Mała Katerina” (stanowiący opis przemian w Rosji) i „Indianin” (przedstawiający historię chłopca, który odkrywa, że ma indiańskie korzenie). Do filmu „Nocturna” dzieci narysowały plakat przedstawiający własną planetę, a po projekcji filmu „Indianin” maski indiańskie. Zastanawiały się, jak potoczą się losy bohaterów obejrzanych filmów.
Kolejną atrakcją tegorocznych ferii w bibliotece były warsztaty dziennikarskie pod hasłem „Wyjdź z cyberprzestrzeni i otwórz książkę!”. Zajęcia prowadziła Agnieszka Zaręba-Furgol. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jakie są rodzaje mediów i czym one się od siebie różnią, poznali gatunki dziennikarskie. Stworzyli wspólne kolegium redakcyjne z podziałem na funkcje. Każdy z nich miał za zadanie przygotować własny materiał do przyszłej wspólnej gazetki jak np. recenzję filmu, wywiad czy relację z zajęć feryjnych.
W trakcie ferii dzieci i młodzież korzystała z dostępu do Internetu, dzięki udziałowi siewierskiej biblioteki w Programie „Akademia Orange dla Bibliotek”.
Na zakończenie uczestnicy spotkań otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Mamy nadzieję, że bogata oferta zajęć przygotowana na ferie przez bibliotekę pozwoliła dzieciom i młodzieży w ciekawy i twórczy sposób spędzić czas.
{morfeo 87}
Jolanta Jakubczyk