W czasie ferii zimowych do Filii Bibliotecznej nr 1 w Brudzowicach zajechała „Wesoła lokomotywa, czyli zimowe warsztaty edukacyjne z Julianem Tuwimem”. Zajęcia odbywające się w poniedziałki, środy i piątki miały charakter plastyczno – literacko – kulinarny i cieszyły się zainteresowaniem dzieci.
Pierwszy tydzień rozpoczęliśmy od wykonania metodą kolażu wybranych ptaków nawiązując tym samym do wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Uczestnicy wykazali się znajomością wiedzy o ptakach w przygotowanym quizie, w którym niekwestionowanym zwycięzcą został Robert Duda. W kolejnym dniu warsztatów uczestnicy przygotowali walentynkowe biedronki oraz przy pomocy wafli, kremu czekoladowego i kolorowych cukierków tworzyli serca dla siebie i swoich bliskich. Uczniowie poznali również piramidę zdrowego żywienia, tworzyli własne jadłospisy oraz wykonali plakat prezentujący korzyści jakie przynosi spożywanie warzyw i owoców.
W czasie warsztatów odbyły się projekcje filmów „Indianin”, „Mała Katerina” oraz „Nocturna” dzięki przystąpieniu biblioteki do projektu „Ferie z filmem w bibliotece” przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty realizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Drugi tydzień niezapomnianych ferii rozpoczął się od stworzenia z plasteliny murzynka Bambo jeżdżącego na nartach oraz kolorowych papierowo – piankowych bałwanków. Zajęcia plastyczne miały na celu rozwijanie wyobraźni uczestników. Wszyscy świetnie bawili się przy grach i zabawach edukacyjnych szczególnie, gdy zamieniali się w popularne postacie bajkowe. Każdy mógł zostać Smerfetką, Gargamelem czy Świnką Peppą. Uczestnicy ćwiczyli również swoją pamięć, aby nie stać się zapominalskim Słoniem Trąbalskim.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze i drobne upominki. Wszystkie prace z feryjnych zajęć można podziwiać w siedzibie filii. Zapraszamy również do korzystania ze zbiorów placówki oraz z Internetu funkcjonującego dzięki przystąpieniu biblioteki do programu „Akademia Orange dla Bibliotek”.
Paulina Peterek
{morfeo 89}