Godło POLSKI
Featured

„PALCEM PO MAPIE – CZYLI WAKACYJNA PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT” W FILII BIBLIOTECZNEJ W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„PALCEM PO MAPIE – CZYLI WAKACYJNA PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT” W FILII BIBLIOTECZNEJ W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCHPrawie do połowy sierpnia trwały wakacyjne spotkania w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów „Palcem po mapie…” wybrali się w wakacyjną podróż po świecie, poznając ciekawostki o różnych krajach, interesujące miejsca, zabytki, budowle oraz charakterystyczne symbole wybranych państw.

Podróż rozpoczęliśmy od Polski odwiedzając warszawską syrenkę oraz wawelskiego smoka w Krakowie. Następnie odwiedziliśmy m.in. USA, Francję, Włochy, Hiszpanię, Grecję i Wielką Brytanię. Podczas zajęć plastycznych powstało wiele ciekawych prac związanych z „odwiedzanymi” miejscami.

W ramach tegorocznej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod hasłem „Rosnę zdrowo!”  odbyło się też kilka spotkań i pogadanek promujących zdrowy i bezpieczny styl życia, w czasie których dzieci pogłębiały swoją wiedzę w zakresie aktywnego, bezpiecznego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Powstało też wiele prac plastycznych dotyczących bezpieczeństwa i zasad zdrowego stylu życia.

Podczas spotkania z Panią Izabelą Smolak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej uczestnicy zajęć poszerzyli swoją wiedzę na temat kleszczy, dowiedzieli się jak „nie być atrakcyjnym dla kleszczy” oraz co należy zrobić w przypadku ugryzienia przez kleszcza. Sprawdzili również swoją koordynację ruchową (a właściwie jej brak) próbując ułożyć wieżę z papierowych kubków i pokonując tor przeszkód w alko- i narkogoglach.

Z kolei sierż. szt. Dagmara Mackiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie przekazała szereg cennych informacji dotyczących aktywnego, ale bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Mówiła o bezpieczeństwie w sieci, na drodze, podczas wakacyjnych podróży, jak należy zachować się w przypadku zgubienia się na plaży lub lesie. W przygotowanym miasteczku ruchu drogowego z jezdnią, znakami drogowymi i pojazdami, którymi kierowały dzieci, uczestnicy utrwalali zasady ruchu drogowego. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali opaski odblaskowe, by zawsze być dobrze widocznym po zmroku.

Przed skutkami wynikającymi z braku ruchu, dbałości o higienę osobistą i złego odżywiania przestrzegała dzieci psychodietetyk Katarzyna Miśkiewicz. Opowiadała też o zdrowych nawykach żywieniowych, uczyła korzystania z aplikacji „Zdrowe zakupy”, pozwalającej sprawdzić, czy dany produkt spożywczy jest zdrowy. W trakcie prelekcji dzieci stworzyły „talerzyk racjonalnego odżywiania”, na którym narysowały wszystkie swoje ulubione zdrowe produkty.

Podczas zajęć był również czas na konkursy, zagadki, kalambury, gry oraz zabawy ruchowe. Na zakończenie wakacyjnych spotkań uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz książki sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

MGBP Siewierz

Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych

 

 

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne