W dniach od 7 do 18 lipca 2025 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbywały się zajęcia plastyczno-literackie pod hasłem „Południowoamerykańskie Wakacje” w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Odbyło się 10 spotkań, w których wzięło udział 32 uczestników, a łączna frekwencja wyniosła 243 odwiedziny.
Tematem przewodnim wakacyjnych warsztatów była Ameryka Południowa oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wakacji.
Dzięki prezentacjom multimedialnym i filmom edukacyjnym uczestnicy poznali bliżej Amerykę Południową, jej mieszkańców i ich zwyczaje, ciekawe miejsca jak Machu Picchu, historię Inków, faunę i florę, kuchnię, taniec .
Powstało mnóstwo interesujących, wykonanych różnymi technikami prac plastycznych jak: peruwiańskie naszyjniki z patyczków do lodów i z makaronu, brazylijskie, karnawałowe pióropusze, makiety Machu Picchu, fletnie z papierowych słomek, na których później dzieci grały słynną piosenkę „El condor pasa”, zwierzęta jak lamy, leniwce, kondory i lamparty na papierowych torebkach.
Dzieci zabawiły się w kucharzy tworząc z papieru dania charakterystyczne dla tego kontynentu jak brazylijskie coxinhas i argentyńskie empanadas oraz warzywa i owoce techniką origami jak ananasy, awokado, kukurydza i pomidory.
Nie zabrakło również zabaw m.in. z drewnianymi łyżkami, podchodów, kalamburów, quizów „Jaka to melodia”.
Odbyło się szereg spotkań profilaktycznych na których dzieci i młodzież pogłębiały swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznego spędzania wakacji w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod hasłem „Prawda o alkoholu!”.
Dzięki pogadankom „Trzymam się z daleka od alkoholu”, „Dlaczego tylko dla dorosłych” dzieci młodzież, uświadomiły sobie, że zdrowie to największy skarb, a trzymanie się z dala od alkoholu to jedna z najlepszych decyzji, dzięki której można je chronić i rozwijać swoje talenty.
Spotkanie profilaktyczne z bezpieczeństwa IT w dniu 8 lipca 2025 roku ze specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa Pawłem Pudo poświęcone było zagrożeniom związanym z Internetem. Podczas spotkania była mowa o hakowaniu, odpowiednim zabezpieczaniu haseł - roli menadżera haseł, przechowywaniu danych w chmurze, prawidłowym korzystaniu z bogactwa Internetu oraz skutkach korzystania z bezpłatnego Wi-Fi w miejscach publicznych. Dzieci brały udział w praktycznych zajęciach rysując Internet, strony z których często korzystają, a następnie prezentowały efekty swojej pracy przed pozostałymi uczestnikami zajęć.
Podczas spotkania z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej Martą Papierak w dniu 9 lipca 2025 roku poruszone zostały ważne tematy: jak chronić się przed kleszczami, profilaktyka wszawicy, jak bezpiecznie opalać się, jak dbać o zęby od najmłodszych lat, wirusoochrona - czyste ręce to podstawa! W trakcie spotkania młodzież próbowała pokonać przeszkody z użyciem narko- i alkogogli, by uzmysłowić sobie, jak funkcjonuje człowiek pod wpływem alkoholu i narkotyków. Prowadząca przyniosła ze sobą m.in. kleszcze w probówkach, szydełkowe kleszcze oraz dużą ludzką sztuczną szczękę do nauki prawidłowego mycia zębów.
Tego samego dnia odbyło się również niezwykłe spotkanie z alpaką i Marcinem Musiałkiem właścicielem Alpaki z Jury. Miejsce Spotkań z Naturą. Peru, Chile, Boliwia i Ekwador to państwa w Ameryce Południowej, gdzie żyją alpaki. Marcin Musiałek opowiedział o życiu, zwyczajach i żywieniu alpak. Prowadzący szczególną uwagę zwrócił na niezwykle delikatną wełnę z alpaki – zwaną runem, która jest niebywale miękka i nie ma w swoim składzie lanoliny, przez co jest polecana dla alergików. Dzieci mogły przekonać się o tym dotykając przyniesionej z hodowli wełny. Dowiedziały się również, że alpaki to zwierzęta, które mają aż trzy żołądki i nie mają górnych zębów. W sytuacjach zagrożenia mogą pluć w oczy, żeby obronić się przed drapieżnikiem. Na zakończenie spotkania dzieci i młodzież odwiedziła alpaka, co sprawiło im niesamowitą frajdę.
Taniec i ruch to zdrowie! Dzieci i młodzież przekonały się o tym tańcząc cha-chę i sambę z czterokrotną mistrzynią Polski w tańcach latynoamerykańskich Martą Gryczką w dniu 14 lipca 2025 roku. Poznały podstawowe kroki oraz historię tańców, które należą do standardowych, a które są zaliczane do latynoamerykańskich, czym się różnią od siebie stroje i buty.
W dniu 16 lipca 2025 roku uczestników Południowoamerykańskich Wakacji odwiedził podleśniczy Piotr Baliński z Nadleśnictwa Siewierz, który opowiedział o tym, jak należy prawidłowo zachowywać się w lesie. Wyjaśnił, co trzeba robić, gdy się zgubimy w lesie, o znaczeniu słupków oddziałowych i innych ważnych punktów orientacyjnych. Była też mowa o tym, jak się zachować, gdy spotkamy dzika, niedźwiedzia, wilka, żmiję lub gdy nam się wbije kleszcz. Ważnym punktem spotkania była pogadanka o ochronie przeciwpożarowej lasów. Dzieci obejrzały film edukacyjny "Las bliżej nas".
W dniu 18 lipca 2025 roku odbyło się wędkarskie zakończenie Południowoamerykańskich Wakacji z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego Koło nr 104 Siewierz. Wędkarze przedstawili gatunki ryb, które żyją w polskich rzekach. Szczególną uwagę zwrócili na bezpieczeństwo dzieci nad wodą. Zaprezentowali różne rodzaje wędek oraz jak należy łowić ryby. Przedstawiciel szkółki wędkarskiej opowiedział o swojej przygodzie z wędkarstwem zachęcając dzieci do rozpoczęcia przygody z łowieniem ryb.
Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w ramach kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Jolanta Jakubczyk