Godło POLSKI

ZDROWE WAKACJE W BIBLIOTECE

Od 8 lipca do 7 sierpnia trwały w bibliotece zajęcia pod hasłem „Południowoamerykańskie Lato”. W związku z tym, że biblioteka przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”,  Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś przeznaczył środki na zorganizowanie zajęć i ufundowanie nagród, zajęcia wakacyjne zdominowała tematyka profilaktyki zdrowotnej, przeciwalkoholowej.


Najważniejszym przesłaniem spotkań było to, aby dzieciom i młodzieży uświadomić, że wolny czas  można spędzić bezpiecznie i zdrowo. Dla alkoholu, papierosów, komputera jest alternatywa.

Zajęcia odbywały się w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach od 13 do 15 i cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Ich tematyka  była dostosowana do wieku uczestników. Odbyło się 15 spotkań, w których uczestniczyło 51 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 254 odwiedzin. Na jednym ze spotkań stworzono wspólny zbiorowy portret uczestników zajęć.

Została przygotowana dla dzieci ciekawa i różnorodna oferta. Część zajęć była poświęcona Ameryce Południowej. Powstały pocztówki z krajów Ameryki Południowej, kontynent południowoamerykański, flagi państw, plansza ze zwierzętami, maski i biżuteria na modę peruwiańską (bransoletki i naszyjniki). Dzieci miały okazję zobaczyć prezentacje ukazujące zwierzęta i najciekawsze miejsca Ameryki.

Podczas zajęć „Ze zdrowiem za pan brat” poświęconych tematyce zdrowotnej powstało mnóstwo prac plastycznych wykonanych różnymi technikami, dzięki którym dzieci uświadamiały sobie, jak ważnym jest dbanie o sprawność fizyczną, właściwe odżywianie, unikanie używek, a zwłaszcza alkoholu, co im szkodzi, a co nie. Wśród prac znalazły się witraże z owocami, kartoniki na soczki owocowe, mnóstwo owoców i warzyw, sery żółte itp. wykonane niełatwą i wymagającą skupienia techniką origami.

Dzieci wykonały też rzeczy niezdrowe dla nich jak: np. hamburgery, frytki, apetyczne torty, ale również papierosy czy butelki  alkoholu. Jednymi z najpiękniejszych i zarazem trudnych  prac, jakie wykonały dzieci były owocowe domki ze słoików: truskawkowe, winogronowe, jabłkowe itp. Jako że miód jest zdrowy i ważny dla człowieka, na zajęciach powstały ule  i pszczoły. Ryby są źródłem witaminy D, więc też „pływały” na pracach dzieci. Została wykonana piramida zdrowego żywienia jako efekt pogadanki „Czy wiesz, co jesz?”. Pokolorowano mnóstwo kolorowanek poświęconych zdrowemu  i aktywnemu życiu.

„Rekreacyjne i zdrowe wakacyjne środy” były wypełnione  grami i zabawami ruchowymi, oraz  muzycznym relaksem, podczas którego zarówno dziewczyny, jak i chłopcy tańczyli do znanych przebojów.

W trakcie zajęć w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” odbyły się trzy konkursy. Przez 4 tygodnie trwał konkurs tematyczny „Jem zdrowo, żyję zdrowo”, dzięki któremu dzieci utrwaliły sobie wiedzę o właściwym odżywianiu i aktywnym życiu. Do rozwiązania miały różne zadania najczęściej w postaci diagramów, wykreślanek, krzyżówek. W konkursie tym najwięcej odpowiedzi udzielili: Kamila Erbińska, Patrycja Falfus, Adrian Erbiński, Lena Chętkowska i Patryk Banasiak.

W konkursie plastycznym „Drzewko zdrowia” zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej drzewko, na którym rosną same zdrowe (bądź niezdrowe) rzeczy. Przy okazji tego konkursu dzieci uświadamiały sobie, co służy zdrowiu, a co nie. Autorami najlepszych prac byli I miejsce: Patrycja Falfus, II miejsce Patryk Banasiak, III miejsce Paulina Sitko i Karolina Mańczyk oraz dzieci młodsze: Lena Chętkowska, Monika Zaręba i Nikola Majcherczyk.

Kolejnym konkursem, który został zorganizowany w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” był konkurs plastyczny „Żyję zdrowo, nałogom mówię nie!”. Najlepsze prace promujące życie bez nałogów wymyślili: I miejsce Adrian Erbiński i Monika Zaręba, II miejsce: Franciszek Solimene, III miejsce Igor Kotyza.

W „ruchliwe i zdrowe wakacyjne środy”, których zadaniem było promowanie zdrowego stylu życia i relaksu odbywały się pogadanki, spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzieci wysłuchały pogadanek „Czy wiesz, co jesz?”, „Używki i ich szkodliwy wpływ na zdrowie”, przeszły szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, uczestniczyły w ćwiczeniach praktycznych z użyciem fantoma, uczyły się, w jaki sposób należy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia.

Odbyły się „Warsztaty profilaktyki przeciwalkoholowej z wykorzystaniem techniki multimedialnej” poprowadzone przez Romana Pankiewicza.

Następna pogadankę tematyczną pod tytułem „Żyję zdrowo, alkoholowi mówię nie!” przeprowadziły: psycholog Karolina Sowa i specjalista ds. uzależnień  Barbara Nowak z Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu. Jej głównym celem było wspieranie abstynencji dzieci i młodzieży oraz przygotowanie ich do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega niebezpieczeństwo sięgania po alkohol. Dzieci zostały uświadomione, kiedy alkohol staje się niebezpieczny dla człowieka, w jakich okolicznościach ludzie absolutnie nie powinni  po niego sięgać.

„Zdrowie nade wszystko” nosiła tytuł następna pogadanka, którą z uczestnikami zajęć przeprowadziła pielęgniarka ze Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu Jolanta Jurek. Pogadanka dotyczyła dwóch tematów: higieny osobistej i zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży.

Pielęgniarka omówiła poszczególne zasady zdrowego żywienia, ile należy spożywać posiłków dziennie, co powinno znaleźć się w codziennej diecie, co dzieciom szkodzi, a co służy ich zdrowiu, jak ważnym jest ruch na świeżym powietrzu. Dzieci dowiedziały się, jakie choroby pojawiają się, gdy brak jest higieny osobistej.

Następna osobą, która odwiedziła dzieci w trakcie trwania zajęć wakacyjnych był aspirant  z Komisariatu Policji w Siewierzu  Kazimierz Adamczyk, który przeprowadził z dziećmi pogadankę „Spędzamy bezpiecznie wakacje”. Aspirant przekazał dzieciom wiele cennych wskazówek, jak należy bezpiecznie poruszać się na drogach publicznych, o konieczności posiadania przez dzieci karty rowerowej, o pamiętaniu o zapinaniu pasów w samochodzie, uważnym przechodzeniu na światłach przez jezdnię. Podjął też temat bezpieczeństwa nad wodą. Zwrócił uwagę dzieciom, aby unikały niebezpiecznych, nie oznakowanych miejsc do pływania. Kolejnym tematem, który poruszył aspirant było zachowanie ostrożności w kontaktach z obcymi osobami. Aspirant uświadomił im, że nie należy  ufać dorosłym, których się nie zna. Dzieci zasypały aspiranta pytaniami i nie chciały, aby zakończył spotkanie.

Dzieci uczestniczyły też w spotkaniu ze strażakiem z Ochotniczej Straży Pożarnej Mateuszem Mańką, który zaprezentował stroje strażackie, omówił na czym polega specyfika pracy strażaka w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz jakie wymagania muszą spełnić mężczyźni, by ich przyjęto do straży. „Przyszli strażacy” zostali poddani ćwiczeniom sprawdzającym ich kondycję fizyczną.

Ostatnią pogadanką, w jakiej uczestniczyły dzieci, była  pogadanka z udziałem Prezesa Gminnego Koła Pszczelarzy Lucjana Merty, który opowiedział dzieciom o właściwościach leczniczych miodu, zwyczajach i życiu pszczół oraz ich znaczeniu dla przyrody, a także jak należy postępować w razie ukąszenia przez pszczoły. Zaprezentował wystawę i film „Miodowe zdrowie”. Dzieci uczestniczyły w degustacji pysznego miodu.

Uroczyste podsumowanie wakacyjnych spotkań i udziału biblioteki w Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” odbyło się 9 sierpnia 2013 roku z udziałem Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusza Waluszczyka, specjalisty ds. uzależnień Barbary Nowak z Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu i Prezesa Okręgowego Związku Pszczelarzy  Lucjana Merty. Pan Wiceburmistrz Dariusz Waluszczyk wręczył dzieciom dyplomy oraz książki za udział w zajęciach i  konkursach zorganizowanych w ramach kampanii.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za przeznaczenie środków na przeprowadzenie interesujących zajęć i ufundowanie nagród  dla dzieci uczestniczących w spotkaniach i konkursach oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację zajęć.

Z prac plastycznych wykonanych przez dzieci powstała interesująca wystawa. Mamy nadzieję, że nasza oferta wakacyjna spełniła oczekiwania dzieci, które uświadomiły sobie, jak ważnym jest życie bez nałogów oraz w jaki sposób  zdrowo i przyjemnie można spędzić czas..

W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci i młodzież korzystała z bezpłatnego dostępu do Internetu, dzięki udziałowi biblioteki w programie „Akademia Orange dla Bibliotek”.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 100}


Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne