Od 28 lipca do 13 sierpnia 2014 r. trwały w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu zajęcia wakacyjne w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod hasłem „Teraz Twój Czas!”.
Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś przeznaczył środki na zorganizowanie zajęć i ufundowanie nagród, zajęcia wakacyjne więc zdominowała tematyka profilaktyki zdrowotnej, przeciwalkoholowej. Najważniejszym przesłaniem zajęć było uświadomienie dzieciom, że można w bezpieczny i zdrowy sposób spędzić wolny czas. Dla alkoholu, papierosów, narkotyków jest alternatywa. Odbyło się 9 spotkań, w których uczestniczyło 46 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 162. Wśród uczestników zajęć byli również podopieczni Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie Filia Siewierz.
Powstało szereg prac plastycznych, dzięki którym dzieci uświadamiały sobie, jak ważnym jest dbanie o sprawność fizyczną, właściwe odżywianie, unikanie używek, a zwłaszcza alkoholu, na czym polega zdrowy styl życia. Dzieci utrwaliły sobie hasło tegorocznej kampanii, układając puzzle z napisem „Teraz Twój Czas!”. Uczestniczyły w zajęciach ruchowych, grając w piłkę, paletki, wygibajtusa, skacząc na skakankach, bawiąc się z chustą metodą KLANZY.
Podczas zajęć plastycznych tworzyły sygnalizatory zdrowego życia, by lepiej uświadomić sobie, co służy zdrowiu, a co nie. Gdzie światło czerwone, to były rzeczy, zachowania, niezdrowe, których należy unikać, żółte – rzeczy, które nie są do końca szkodliwe, np. sprawiają nam przyjemność i światło zielone - rzeczy i zachowania służące zdrowiu. Uzupełniały zegary aktywnego spędzania czasu, w poszczególnych godzinach umieszczając symbole zajęć, które najlepiej lubią robić w ciągu dnia.
Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszyło się tworzenie „owoców wielkogabarytowych” z papieru jak pomarańcze, cytryna, gruszki, ananasy, jabłka, malina, truskawki, rzodkiewka. Wykonały również papierową wodę mineralną, coca colę, butelki alkoholu. W trakcie „wodnego tygodnia” powstały prace o tematyce morskiej: podwodny świat, delfiny, ośmiornice, węże. Butelki z białego szkła zamieniły się w wazony ukazujące podwodne głębiny, które uczestnicy przyozdobili papierowymi kwiatami. Z wybranych przez dzieci sportów letnich powstał kolaż pod hasłem: „Wie każdy chłopak i dziewczyna, że zdrowe życie od sportu się zaczyna”.
Dzieci wymyślały też hasła o zdrowiu jak np. „Narkotyki to jest najgłupszy wynalazek człowieka”. Ewelina Fira wykorzystała swój talent literacki tworząc różne wierszyki na „zdrowe” i „niezdrowe” tematy.
Odbyły się trzy konkursy. W konkursie plastycznym „Walizka pełna zdrowia” zadaniem dzieci było wybranie na podróż tego, co służy zdrowemu, wakacyjnemu pobytowi. Najciekawsze prace wykonali: I miejsce Magdalena Pluta, II miejsce Aleksandra Machura. W konkursie plastycznym „Jesteś tym, co jesz i pijesz” uczestnicy mieli za zadanie wyobrazić sobie, jak wygląda twarz człowieka zdrowo się odżywiającego i uzależnionego od używek. I miejsce zajęli ex aequo Ewelina Fira i Igor Kotyza, II miejsce Amelia Sularz, III miejsce Franciszek Solimene. W konkursie wiedzowym „Żyj mądrze, bez nałogów” dzieci rozszyfrowywały zasady zdrowego stylu życia jak: Unikaj alkoholu, papierosów i narkotyków, Zdrowo się odżywiaj, Uprawiaj sport, Wypoczywaj bezpiecznie, Dbaj o higienę osobistą i otoczenia, Bądź życzliwy dla innych, Myśl pozytywnie. Kolejne miejsca w konkursie zajęli: I miejsce Ewelina Fira, II miejsce Michał Korczak, III miejsce Karol Tyrka.
Mądrość i doświadczenie dorosłych są skarbnicą wiadomości, dlatego do biblioteki zawitali przedstawiciele różnych zawodów, służb ratowniczych, aby w praktyczny i ciekawy sposób przedstawić dzieciom zasady bezpiecznego zachowania, uświadomić, jak żyć zdrowo, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, na czym polega służba ratownicza. Dzieci utrwaliły sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i numery służb ratowniczych.
W dniu 29 lipca 2014 r. odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji starszym aspirantem sztabowym Piotrem Peterkiem. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat specyfiki pracy w policji, bezpieczeństwa podczas wakacji, używek, zagrożeń w najbliższym otoczeniu oraz bezpieczeństwa w sieci. Dowiedziały się, jak zostać policjantem, do czego służą elementy wyposażenia służbowego jak pałki, czapki, kajdanki. Policjant zwrócił uwagę, jakie skutki niesie za sobą jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Wiele frajdy sprawiło dzieciom wspólne zakuwanie się w kajdanki i przymierzanie elementów stroju.
W dniu 6 sierpnia 2014 r. miało miejsce spotkanie z nurkami: Sonią Borkowską i jej synem Kacprem Borkowskim z firmy SONIA DIVER Centrum Nurkowe z Siewierza. Sonia Borkowska wpoiła dzieciom zasady zdrowego i bezpiecznego spędzenia czasu w wodzie. Zwróciła uwagę na to, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą woda. Wskazała miejsca, gdzie można się bezpiecznie kąpać. Dzięki obejrzeniu prezentacji multimedialnej, dzieci poznały tajemnice podwodnego świata, jego świat roślinny i zwierzęcy oraz różne style pływackie. Wyjaśniła, jak zostać nurkiem, gdzie można ćwiczyć swoje umiejętności, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać instruktorem nurkowania. Podkreśliła, jak ważnym jest posiadanie umiejętności pływackich, poczucia w wodzie. Dzieci obejrzały zdjęcia z parku wodnego w Tarnowskich Górach. Nurkowie przynieśli ze sobą wiele rekwizytów jak: butlę z powietrzem, jacket, automat, czerep, strój piankowy. Dzieci miały możliwość przymierzyć strój nurka i pooddychać z butli. Poznały sukcesy Kacpra Borkowskiego w pływaniu jako motywację do aktywnego spędzania czasu wolnego. Spotkanie i prezentacja wywarły duże wrażenie na dzieciach i jeszcze długo go wspominały.
Z wizytą do uczestników bibliotecznych spotkań wraz z łodzią ratunkową przybyli przedstawiciele WOPR Przeczyce w dniu 7 sierpnia 2014 r. Wyjaśnili, na czym polega specyfika pracy wodnych służb ratowniczych, której głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo na wodzie. Dzieci dowiedziały się do czego służy kamizelka ratownicza, w jaki sposób ratownicy chwytają tonących, w jakich sytuacjach ratują ludziom życie. Pokazali wyposażenie łodzi ratowniczej, jak rzucić bojkę, do czego służy koło ratunkowe, pas węgorz. Zaprezentowali transport na noszach rannego - dzieci miały okazję wcielić się w rolę rannych. Dzieci zobaczyły wyposażenie apteczki i poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. Odbyły się też zawody w rzucaniu kołem ratunkowym i bojką.
W dniu 12 sierpnia 2014 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami z młodzieżowej sekcji Ochotniczej Straży Pożarnej w Siewierzu. Dzieci wyszły za budynek biblioteki i wtedy się zaczęło… Przy dźwiękach syren strażackich dwa wozy strażackie wypełnione strażakami zajechały przed dzieci. Rozwinęli pompy strażackie, poszedł w ruch sprzęt i zaprezentowali akcję gaszenia pożaru, kolejność czynności ratowniczych na miejscu wypadku drogowego, pierwszą pomoc poszkodowanym i transport rannych. Następnie pokazali wyposażenie wozu strażackiego, w jaki sposób strażacy sygnalizują, gdy coś się z nimi dzieje. Dzieci wspólnie ze strażakami używały pomp strażackich lejąc wodą. Brały udział w transporcie rannych, sami będąc transportowani na noszach. Przymierzały stroje strażackie, hełmy, wsiadały do wozu strażackiego.
Każdemu spotkaniu towarzyszyło ogromne zainteresowanie dzieci. Nie zabrakło wspólnych pamiątkowych zdjęć z ciekawymi gośćmi. Odbyły się pogadanki na temat zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i piramidy zdrowia, szkodliwości używek i bezpiecznego spędzania czasu.
Dnia 13 sierpnia 2014 r. w siedzibie biblioteki odbyło się uroczyste zakończenie wakacyjnych zajęć w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Na spotkanie przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Maria Wylon, specjalista ds. uzależnień z Ośrodka Pomocy Społecznej Barbara Nowak, podinspektor ds. promocji Marcin Machura, opiekunka podopiecznych z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie Filia w Siewierzu Katarzyna Machura. Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz wręczył uczestnikom dyplomy i nagrody książkowe za udział w zajęciach i w konkursach. Podziękował za zorganizowanie zajęć i zachęcił dzieci i młodzież do korzystania z bogatej oferty bezpiecznego i zdrowego spędzania czasu wolnego w gminie Siewierz.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za przeznaczenie środków finansowych na zorganizowanie zajęć bibliotecznych dla dzieci i młodzieży w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” i ufundowanie nagród książkowych za udział w zajęciach i konkursach.
Z prac plastycznych wykonanych podczas zajęć wakacyjnych powstała wystawa w siedzibie biblioteki.
MGBP-Jolanta Jakubczyk
{morfeo 123}