Godło POLSKI
Featured

JAPOŃSKIE WAKACJE W BIBLIOTECE

W dniach od 1 do 17 lipca 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbywały się zajęcia edukacyjno-plastyczne pod hasłem „Japońskie wakacje” oraz pod hasłem „Chce mi się chcieć!” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Podczas zajęć dzieci poznawały kulturę Japonii oraz szukały w sobie i rozwijały różne talenty.

W zajęciach uczestniczyło 51 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 194 odwiedziny.

Dzieci wykonały wiele pięknych prac plastycznych, które przybliżyły im kulturę Japonii, pozwoliły poznać ten odległy kraj i życie jego mieszkańców.

W ramach zajęć powstały znaczki pocztowe z elementami charakterystycznymi dla tego kraju jak góra Fuji, kwiaty kwitnącej wiśni, drzewo bonsai, żurawie czy pagody. Uczestnicy wykonali papierowe torby i obrazki  z japońskimi elementami.

Z Japonią kojarzy się też sztuka składania papieru origami oraz kirigami. Za najbardziej charakterystyczny przykład uchodzi żuraw. I mnóstwo takich papierowych żurawi po warsztatach z origami ozdobiło bibliotekę.

Podczas zajęć dzieci zgłębiały też tajniki kuchni japońskiej, by następnie wymyślić samemu zdrowe i apetyczne danie, jaki mogłyby podać gościowi z Japonii.

Tradycyjny strój japoński to kimono, więc każdy mógł zabawić się w projektanta mody i takie kimono zaprojektować oraz klapki japonki. Powstały maski gejsz i samurajów.  Dzieci wykonały też parasolki, wachlarze.

Młodzi czytelnicy poznawali też japoński język, popularne grzecznościowe zwroty, by  potem  zapisać po japońsku swoje imię i nazwisko i je odczytać. Przysporzyło to dzieciom ogromną frajdę.

Uczestnicy zajęć próbowali również swoich sił w rozwiązywaniu kojarzącego się z Japonią sudoku w wersji dziecięcej.

Jedną z tradycji japońskich są obchody dnia dziecka i wykonywanie z tej okazji specjalnych latawców Koinobori. Dzieci  zrobiły własne latawce, pamiętając o właściwym kolorowaniu ryb i zachowaniu ich odpowiedniej kolejności. Wysłuchały także pogadanki o tym, jak japońskie dzieci są posłuszne dorosłym.

Z Japonii wywodzi się również papierowy teatrzyk kamishibai. Dzieci zaprojektowały własne teatrzyki i wymyślały opowieści o poszukiwaniu talentów.

Każdy kraj ma swoje obyczaje i tradycje. W Japonii do takich należy ceremonia przygotowywania i picia herbaty. Podczas zajęć powstały piękne papierowe dzbanki i filiżanki. A następnie wszyscy uczestnicy siadając wkoło uczestniczyli w ceremonii picia herbaty słuchając opowieści Aliny Gierun „Każdy talent”.

W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” odbyły się dwa konkursy plastyczne:

- konkurs „Mam talent. Chciałbym mieć talent” w którym dzieci  ilustrowały talenty, jakie  posiadają oraz próbowały wymyślać, jakie talenty chcieliby mieć. Najciekawsze prace wykonali: Hanna Rusak, Zuzanna Krawczyk, Magdalena Bensel, Nicola Krawczyk.

- konkurs „Ja za 20 lat”. Zadaniem jego uczestników było narysowanie swojego selfie z ukazaniem, obecnych pasji i wyobrażenie siebie za 20 lat. Najciekawsze prace wykonali: Jakub Gulbicki, Alicja Pańczyk, Zuzanna Krawczyk, Magdalena Bensel, Marcel Waluszczyk.

Podczas wakacyjnych spotkań zajęć odbyły się też interesujące spotkania:

- spotkanie z Rafałem Majchrowskim, który opowiedział  dzieciom o swoich aktualnych i wcześniejszych pasjach (piłce nożnej i pracy w szpitalu).  Rafał Majchrowski zwrócił uwagę dzieciom, że każda aktywność zbliża nas do tego, by być zdrowym. Następnie wszyscy wspólnie zastanawiali się,  kim chcieliby zostać w przyszłości. Część grupy wybrała zawody medyczne jak ratownik czy pielęgniarka, ale zdecydowana większość wybrała zawody sportowe. Rafał Majchrowski te dwie pasje w swoim życiu łączy.

- spotkanie z Mateuszem Kosteczką karateką, instruktorem Szkoły Sztuk Walki w Siewierzu z córką Hanią. Podczas spotkania dzieci poznały historię sztuk walki, strój karateki, pasy, przyrządy. Dowiedziały się, jak należy składać strój karateki i jak wiązać pas. Mogły też same przećwiczyć sztukę wiązania pasa. Mateusz Kosteczka podkreślił, że karate służy samoobronie i jest sztuką uczącą pokory i cierpliwości.

Podczas finałowego spotkania na zakończenie „Japońskich Wakacji” dzieci próbowały zgłębić sztukę posługiwania się pałeczkami.

Finał „Japońskich wakacji” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Barbara Nowak, przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Karina Las. W trakcie spotkania odbyła się ceremonia wspólnego picia herbaty, w której uczestniczyli zaproszeni goście i dzieci.  Wszyscy wysłuchali opowieści o wdzięcznym żurawiu, wspólnie też odgadywali, co należy robić, aby być zdrowym i szczęśliwym.

Uczestnicy wakacyjnych spotkań i laureaci konkursów plastycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy, pisaki i kredki, które wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś pogratulował dzieciom ciekawie spędzonego czasu w bibliotece, podziękował za przygotowanie dla nich wakacyjnej oferty, podkreślił, że Japonia to piękny i interesujący kraj.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za ufundowanie nagród dla uczestników wakacyjnych zajęć.

Z prac plastycznych wykonanych przez dzieci podczas „Japońskich wakacji” powstała barwna i ciekawa wystawa.

Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne