Po ponad dwuletniej przerwie związanej m.in. z remontem w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych w jej mury powróciły wakacyjne spotkania literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Nasza biblioteka ponownie włączyła się w ogólnopolską kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, której tegorocznym hasłem przewodnim jest „Nie czas na nudę!”. W 10 zajęciach uczestniczyło 15 dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat.
Najważniejszym celem spotkań było uświadomienie dzieciom, że wolny czas można spędzić bezpiecznie, zdrowo i pod dobrą opieką, a przede wszystkim nie nudząc się. Więc nie nudziliśmy się, a wręcz przeciwnie było sporo atrakcji, ciekawych zajęć i spotkań. Podczas zajęć plastycznych powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac, często wykonanych nietypowymi i różnorodnymi technikami. Wykorzystując swoją wyobraźnię i zdolności manualne uczestnicy stworzyli m.in. kolorowe rybki i koniki morskie, wesołe trójwymiarowe żyrafy, ruchome obrazki, kolorowe łapacze snów oraz wiele innych równie ciekawych prac. Malowali swoje wizje życia na dnie mórz i oceanów, a z okazji Dnia Czerwonego Kapturka, który przypadał 19 lipca powstały portrety tej baśniowej postaci. W trakcie spotkań odbyło się też kilka pogadanek dotyczących aktywnego spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwa, promujących zdrowy i bezpieczny styl życia. Dzieci chętnie opowiadały o swoich zainteresowaniach i hobby, czego efektem są plastelinowe wyklejanki. Został również ogłoszony mini-konkurs na wykonanie lapbooka „Moje hobby”. Dzieci chętnie wzięły udział w konkursie i stworzyły bardzo ciekawe prace.
Wśród atrakcji tegorocznych wakacji były spotkania i warsztaty z ciekawymi osobami. Pierwszym naszym gościem była Renata Sonik rehabilitantka i terapeutka ruchowa, pasjonatka zdrowego stylu życia, podróży, jazdy na rowerze oraz ruchu w ogóle. Rehabilitantka poprowadziła zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, jednocześnie opowiadając o korzyściach płynących ze sportu, pokazywała różne i gry i zabawy, którymi można ciekawie wypełnić czas i nie nudzić się, a w tym czasie dzieci: skakały w gumę, kręciły hula-hopem, skakały na skakance, grały w klasy i kapsle, a na koniec zajęć rozegrały mecz w „dwa ognie”. Następnym naszym gościem był dziennikarz Wojciech Wacławek, który poprowadził wakacyjne warsztaty dziennikarskie, podczas których omówił zasady redagowania oraz budowy czasopisma, jego elementy i rubryki stałe, a także zasady tworzenia szaty graficznej. Ciekawym elementem tych warsztatów był konkurs na „Prasowe sprawozdanie z wakacji”. Od tego momentu każdy uczestnik konkursu stał się redaktorem naczelnym, rysownikiem, autorem tekstów oraz korektorem swojego własnego numeru „gazety”, którą tworzyli podczas kolejnych spotkań. Mieliśmy również przyjemność gościć w naszej bibliotece Adriana Knapa właściciela Szkoły Sztuk Walki, instruktora i międzynarodowego sędziego w stylu Kyokushin IBU Karate. Dzieci poznały podstawowe zasady walki, chwyty i uniki, uczyły się liczyć do 10 po japońsku. Nasz gość opowiadał o tym, że sport ten wymaga pracy, zaangażowania i poświęcenia, uczy poczucia obowiązku i dyscypliny, kształtuje charakter, uczy pracy w grupie. Największą zaletą jest jednak ruch i ćwiczenia fizyczne. Podczas ostatnich wakacyjnych zajęć w bibliotece miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu dziennikarskiego na „Prasowe sprawozdanie z wakacji”. Okazało się, że prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką dziennikarską i wymogami redakcyjnymi, więc każdy z młodych „redaktorów” został wyróżniony i otrzymał pamiątkowy dyplom, nagrodę książkową i ciekawy gadżet. Zaś wszyscy uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, zakupione ze środków otrzymanych w ramach realizacji kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł. Nie czas na nudę!”.
FILIA BIBLIOTECZNA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH
{gallery}2022.08.12/2{gallery}