W dniach od 3 do 14 lipca 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu miały miejsce zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „CIAO ITALIA! WŁOSKIE WAKACJE”. Warsztaty i spotkania odbywały się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł pod hasłem „Rosnę zdrowo!”
Celem spotkań było ciekawe, kreatywne i interesujące spędzanie wspólnie wolnego czasu. Uczestnicy, w wieku od lat 3 do 14, „wyruszyli” w podróż do Włoch. Były filmy edukacyjne, ciekawostki, bajki włoskie i quizy, piosenki. Powstało wiele pięknych prac plastycznych: wachlarze w barwach narodowych Włoch, obrazki przestrzenne, portrety Mony Lisy i Damy z łasiczką, makaronowe wyklejanki, bransoletki z drucików kreatywnych. Dzieci projektowały na wzór włoskich projektantów mody stroje, ozdabiały weneckie maski, wykonały grupowe, olbrzymie pizze i małe pizze z „własnej pizzerii”, a także najsłynniejszą wieżę w Pizie. Wyklejały cytrynowe obrazki i tworzyły papierowe postacie Pinokia.
W bibliotece odbyło się szereg interesujących spotkań. Gościliśmy Włocha Lucę Stacchettiego, który podzielił się wiedzą o swoim rodzinnym kraju wykorzystując prezentację multimedialną, w której przedstawił położenie geograficzne Włoch, sztukę, kuchnię, sport oraz motoryzację.
Agnieszka Buryan-Machura przeprowadziła z dziećmi lekcję języka włoskiego ucząc je piosenki, podstawowych zwrotów z wykorzystaniem przedmiotów, które kojarzą się z Włochami.
Anna Pastwa ze Sklepu z pamiątkami. LOTTO w Siewierzu zaprezentowała unikalną biżuterię wenecką z Murano, a następnie dzieci tworzyły bransoletki z wykorzystaniem drucików kreatywnych i koralików.
Radca prawny Lidia Siegmund zapoznała dzieci z tajnikami swojego zawodu, przedstawiła prawa dziecka i wspólnie z uczestnikami zajęć przeprowadziła symulację rozprawy sądowej „Sąd nad Pinokiem”, w którym sama przyjęła rolę obrońcy, natomiast dzieci wcieliły się w postacie z bajki, oskarżyciela, świadków i ławę przysięgłych. Pinokio w procesie został uniewinniony.
W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci i młodzież pogłębiały swoją wiedzę w zakresie bezpiecznego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Służyły temu liczne spotkania i zajęcia plastyczne.
Gościliśmy przedstawicielkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej Izabelę Smolak, która zapoznała dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas wakacji oraz przeszkoliła, jak należy postępować w sytuacji ugryzienia przez kleszcza. Następnie dzieci wykorzystując alkogogle i narkogogle pokonywały tor przeszkód. Miało to na celu uświadomienie uczestnikom, jak widzi człowiek pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
Przedstawicielki FAST FOOT TEAM SIEWIERZ Agnieszka Sularz i Magdalena Weron przeprowadziły z dziećmi gimnastykę i pogadankę „Chcę być przykładem. Żyję zdrowo!” na temat korzyści zdrowotnych wynikających z biegania.
Apolonia Sołtysik, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego, zrealizowała z uczestnikami rozgrzewkę sportową oraz pogadankę profilaktyczną „Plan sportowej rozgrzewki”.
Psychodietetyk Katarzyna Miśkiewicz uczyła dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, korzystania z aplikacji „Zdrowe zakupy”, pozwalającej sprawdzić, na ile dany produkt spożywczy jest zdrowy. Dzieci tworzyły „Talerzyki racjonalnego odżywiania”, na którym umieszczały wszystkie zdrowe produkty. Uczestnicy zajęć wspólnie z psychodietetykiem uzupełniali mapę ciała rozmieszczając na niej emocje. Psychodietetyk przestrzegła dzieci przed chorobami wynikającymi ze złego odżywiania i braku dbałości o higienę.
Pasjonatka medycyny naturalnej Olga Kocot podczas pogadanki „Zdrowo jem. Zdrowo rosnę!” przedstawiła dzieciom zasady zdrowego odżywiania i stylu życia, szczególną uwagę poświęcając ziołolecznictwu. Dzieci otrzymały kolorowe naklejki.
Trenerzy Krystian i Katarzyna Kwiecień przeprowadzili pogadankę „Plan na sportowe wyzwanie”, zaprezentowali tajniki brazylijskiego jiu-jitsu, wyjaśniając, na czym polega ten sport, prezentując stroje i zwracając uwagę na korzyści płynące z uprawiania tej dziedziny sportu. Każdy otrzymał worek sportowy i pamiątkowy medal.
Przedstawiciele OSP Siewierz i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zaprezentowali dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zwrócili uwagę uczestnikom, by nieść ratunek każdemu niezależnie od okoliczności.
W ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczestnicy wykonali szereg prac plastycznych utrwalających w nich zasady zdrowego stylu życia: piramidy zdrowia, talerze racjonalnego odżywiania, mapy emocji, grupowe plakaty „Mój przepis na zdrowie” w ramach konkursu edukacyjno-plastycznego, plakaty z hasłami promującymi picie wody.
W trakcie wakacyjnych spotkań był czas zarówno na edukację, jak i na prace plastyczne, zabawę, śpiew włoskich i wakacyjnych piosenek, taniec tarantelli, rozwiązywanie zagadek detektywistycznych, quizów, gimnastykę. Był to zdrowo i twórczo wspólnie spędzony czas.
Gościem specjalnym uroczystego zakończenia „Włoskich wakacji” była wokalistka i gitarzystka Nikola Urbańczyk, która wykonała kilka wakacyjnych piosenek. Dzieci pożegnały zajęcia wakacyjne w bibliotece wspólną piosenką „Niech żyją wakacje”.
Uroczysty finał „Włoskich wakacji” zaszczycili swoją obecnością: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Damian Dawczyński i Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Karina Las. Uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz książki sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Mamy nadzieję, że był to dla nich ciekawie i twórczo spędzony czas. W zajęciach uczestniczyło 25 dzieci i młodzieży, w tym troje z Ukrainy, a łączna frekwencja wyniosła 149 odwiedzin. Zorganizowane zajęcia dostosowane były do wieku, potrzeb i zainteresowań młodych czytelników. Podczas spotkań wykorzystano materiały plastyczne sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.
MGBP w Siewierzu