Godło POLSKI

WAKACJE

BAŚNIOWA NOC BIBLIOTEK JUŻ ZA NAMI…

BAŚNIOWA NOC BIBLIOTEK JUŻ ZA NAMI…

Było głośno, było radośnie i było tłoczno… 32 dzieci uczestniczyło w Baśniowej Nocy Bibliotek zorganizowanej w dniu 11 października 2024 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu. Wydarzenie odbyło się w ramach Ogólnopolskiej X Nocy Bibliotek pod hasłem „Moc Bibliotek”. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Bibliotekę opanowały baśniowe i bajkowe postacie: m.in. księżniczki, czarownice, dinozaur, lew, Myszka Miki, Indianin, jaskiniowiec.

Na przywitanie odbyła się gimnastyka z książkami na głowie, która dodała wszystkim bajkowej energii. Najwytrwalsi, którzy najdłużej utrzymali książki na głowie, otrzymali słodkie upominki. Dzieci wysłuchały też bajki o pewnej papudze, która przesłała swoim siostrom w dalekiej Afryce sekretną wiadomość.

Pięć drużyn: Buźki, Sowy, Zwierzaczki, Pusheeny i Skrzaty rywalizowało ze sobą w różnych konkurencjach o tytuł NAJLEPSZEJ BAŚNIOWEJ DRUŻYNY. Każda z drużyn miała swojego kapitana, który musiał wykazać się niejednokrotnie szybkim refleksem. Bilety wstępu na imprezę były numerowane, a posiadacz szczęśliwego numerka otrzymał na koniec nagrodę książkową i dodatkowe punkty dla swojej grupy.

Konkurencje były zarówno indywidualne, jak i drużynowe. Podczas pierwszego zadania „Jaka to melodia?” zespoły musiały rozpoznać fragmenty znanych piosenek z bajek. Następnie układały puzzle z bajkowymi postaciami. Była też zabawa w baśniowe skojarzenia, odgadywanie baśniowych cytatów. Trzeba było również poskładać magiczne zaklęcia.

Nie zabrakło też zabaw ruchowych. Dzieci m.in. układały się na podłodze w wybrane litery. Losowały i rozpoznawały zagadkowe przedmioty z tajemniczego worka. Odwiedziła je również Baba Jaga z gadającą papugą i wspólnie z dziećmi zabawiła się w wędrujące pudełko z pytaniami.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Ogłoszono też, która drużyna po zaciętej walce, otrzymała tytuł „Baśniowej drużyny”.

PODSUMOWANIE „WAKACYJNYCH PODRÓŻY PO LITERATURZE” W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

W filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł” - „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!” od 2 lipca do 14 sierpnia odbywały się wakacyjne spotkania dla najmłodszych czytelników. W  14  zajęciach uczestniczyło 25 dzieci, a ogólna frekwencja wyniosła 139.

Podczas tegorocznych spotkań uczestnicy zajęć wybrali się w „Wakacyjną podróż po literaturze”, którą rozpoczęli od poszukiwania w bibliotece literackich inspiracji. Na kolejnych zajęciach dzieci  spotkały się m.in. z Plastusiem i Czerwonym Kapturkiem, odwiedziły Smerfową wioskę, razem z Reksiem przeżywały ciekawe przygody. Poznały przesympatycznego Krecika i zwariowaną Kurę Adelę. Obchodzili też Dzień węża i Pszczółki Mai.

Odbyło się też kilka spotkań i pogadanek promujących zdrowy i bezpieczny styl życia. Podczas spotkania z Izabelą Smolak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. jak „nie być atrakcyjnym dla kleszczy” – mieli okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwy kleszcz. Dowiedzieli się o zasadach podczas kąpieli i górskich wędrówek, jak bezpiecznie się bawić i wypoczywać.

Z kolei Aneta Furtacz ekodoradca z Referatu Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta i Gminy Siewierz przeprowadziła warsztaty, podczas których dzieci dowiedziały się, co to jest ekologia, jak dbać o środowisko nie tylko w czasie wakacji. Odgadywały ekologiczne zagadki, wysłuchały ciekawych i humorystycznych wierszyków, do których wykonały ciekawe ilustracje.

W czasie tych wakacyjnych spotkań nie zabrakło również gier i zabaw ruchowo-motorycznych, które przeprowadziła fizjoterapeutka, nauczyciel w zakresie rewalidacji ruchu Renata Sonik.

Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz książki sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

 

WAKACYJNE WĘDRÓWKI Z BIBLIOTEKĄ W SIEWIERZU W RAMACH AKCJI ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ. BLIŻEJ SIEBIE I INNYCH, Z DALA OD UŻYWEK!

W dniach od 29 lipca do 9 sierpnia 2024 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbywały się zajęcia literacko-plastyczno-edukacyjne pod hasłem „Wakacyjne Wędrówki z Biblioteką” w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł pod hasłem „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. W 10 zajęciach wzięło udział 30 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 191 odwiedzin.

W ramach zajęć plastycznych powstało wiele interesujących prac wykonanych różnymi technikami i z wykorzystaniem ciekawych materiałów. Dzieci wykonały m.in. morskie obrazki na patyczkach od lodów z muszelkami, naklejkami, trawą morską, akwaria na talerzach papierowych z ośmiornicami, delfinami i rekinami, leśne i morskie krajobrazy z wytłoczek na jajka, muchomory i maślaki z wykorzystaniem kubków papierowych, rolek po papierze toaletowym. Dzieci stworzyły „groźne” zwierzęta jak lwy, wilki i krokodyle z torebek papierowych oraz rybki wyklejane słomkami papierowymi.

Podczas wakacyjnych spotkań był czas na relaks, gry i zabawy ruchowe służące wzajemnej integracji, bo warto być „Bliżej siebie, bliżej innych, z dala od używek!”. Dzieci bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej, rolek papieru toaletowego, grały w kapsle na wyścigi, rysowały na sztalugach, układały w odpowiedniej odległości warzywa i owoce oraz rozszyfrowywały czyj to but. Wszystkim zabawom towarzyszyły nieodłącznie radosny nastrój i uśmiech.

W ramach profilaktyki prozdrowotnej odbyło się szereg interesujących spotkań:

- z podróżnikiem Markiem Pietrzykowskim, którego pasją są podróże: odbył je samolotem, pod wodą, chodząc po górach i z pokładu jachtu. Podkreślił, że podróże zaczyna się od biblioteki, szukając wiadomości w książkach, na mapach. Wykorzystując prezentację multimedialną, pokazał szereg zdjęć oraz filmików z podróży odbytych jachtem. Wyjaśnił szereg żeglarskich pojęć, pokazał jak m.in. wygląda wodowanie statku. Uczestnicy zaciekawieni zasłuchali się w opowieściach Marka Pietrzykowskiego, który na koniec podkreślił, że lubi podróżować i wracać do domu. Żeglowanie może być doskonałą alternatywą dla życia z używkami.

- z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej Izabelą Smolak na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji w domu, w mieście, nad morzem, w lesie i w górach.  Dzieci zdobyły szereg potrzebnych wiadomości m.in.: o zasadach bezpiecznej kąpieli i ochronie skóry przed upałem, o tym, jak prawidłowo przygotować się do górskiej wędrówki. Izabela Smolak przestrzegła ich, że wybierając się do lasu należy pamiętać o ochronie przed kleszczami, unikać niebezpiecznej rośliny, jaką jest barszcz Sosnowskiego, a zbierając grzyby uważać na te, które mogą być dla nas trujące. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie spędzać wakacje w mieście, gdzie się bawić i wypoczywać, jak należy dbać o zdrowie i higienę osobistą. Zobaczyły również, jak wygląda prawdziwy kleszcz. W ramach profilaktyki uzależnień spacerowały w narko- i alkogoglach, aby pokazać, jak nasze zmysły są oszukiwane przez nasz umysł. Dzieci otrzymały profilaktyczne książeczki oraz pamiątkową pieczątkę z kleszczem.

- z  Grupą Ratowników WOPR PRZECZYCE, którzy przybyli do biblioteki wraz ze sprzętem ratunkowym, samochodem i łodzią. Ratownicy opowiedzieli o swojej pracy, nauczyli uczestników, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś tonie, na czym polega pierwsza pomoc. Odbył się pokaz sztucznego oddychania, w którym uczestniczyły również dzieci. Dzieci ćwiczyły ucisk serca. Ratownicy pokazali urządzenie ratujące życie AED i zademonstrowali jego działanie. Dużą frajdę sprawił uczestnikom zajęć transport osoby poszkodowanej.

-z ekodoradcą Anetą Furtacz  z Referatu Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta i Gminy Siewierz podczas którego dzieci dowiedziały się, co to jest ekologia, jak dbać o środowisko w czasie wakacji. Odgadywały ekologiczne zagadki, rysowały obrazki do wiersza "Nowa moda jest w rodzinie". Ich zadaniem było narysowanie rodziny wybierającej się na wycieczkę rowerową. Poznały zasady dobrego ekologa i rysowały swój wymarzony rower. Otrzymały długopisy z nasionkami i książki o Siewierzu.

- z Grażyną Morcinek-Kalitą ze Stowarzyszenia Ziemia i My, Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej, która przeprowadziła ziołowe warsztaty ekologiczne. Salę spotkań wypełniły zapachy przeróżnych ziół jak m.in. mięta, kocimiętka, babka lancetowata, rozmaryn, szałwia, koper, krwawnik, bylica. Dzieci usłyszały wiele cennych wiadomości o zdrowotnych właściwościach ziół. Otrzymały specjalne saszetki i komponowały własne herbatki, które następnie zaparzały. Z niecierpliwością i ciekawością czekały na  ich spróbowanie i wzniesienie wspólnego, ziołowego toastu. W drugiej części warsztatów powstały specjalne ziołowe kompozycje  z wykorzystaniem roślin, ich listków, kwiatów czy nasion. Każdy mógł swój obrazek z pomocą prowadzącej opisać.

Był to dla dzieci ciekawie, kreatywnie i pożytecznie, wspólnie spędzony czas w siewierskiej bibliotece. Na pamiątkę udziału w Wakacyjnych Wędrówkach ich uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła Dyrektor MGBP w Siewierzu Paulina Peterek. Podczas spotkań nagrody książkowe i materiały plastyczne zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

 

MGBP w Siewierzu

 

WAKACJE W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

Filia w Brudzowicach przygotowała dla najmłodszych czytelników spotkania wakacyjne
w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod hasłem „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”. Jak co roku starano się urozmaicić  najmłodszym wakacyjny czas oraz zachęcić ich do wspólnego spędzania czasu. W tym roku zajęcia odbywały się od 15 do 26 lipca. W 10 zajęciach uczestniczyło 16 uczestników, a ogólna frekwencja wyniosła 89 osób.

Pierwsza połowa wakacyjnych spotkań upłynęła pod znakiem różnorodnych zajęć plastyczno - literackich, pozwalających dzieciom aktywnie i twórczo spędzać wolny czas. Podczas zajęć powstały piękne prace, tj. plakaty malowane farbami, wazoniki z kwiatami, słoneczka oraz zwierzątka wyklejane z kolorowego papieru. Dzieci stały się również projektantami mody. Miały do dyspozycji manekina, którego przepięknie ubrały wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu, gier, zabaw i konkursów.

W drugiej połowie wakacji odbyły się spotkania z: ekodoradcą Anetą Furtacz, poświęcone tematyce jak być EKO, czyli co możemy zrobić dobrego dla naszej planety. Dzieci rozwiązywały quizy oraz wysłuchały krótkiego szkolenia o tym, co jest dobre a co nie dla naszego środowiska. Odbyło się również spotkanie z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi z OSP w Siewierzu. Ratownik wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Uczestnicy przypomnieli sobie numery alarmowe m.in. pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji oraz ogólnoeuropejskiego 112. Celem zajęć było przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz książki sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne