WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Dnia 16 grudnia 2011 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyło się Prawnicze Pasowanie na Czytelnika  z udziałem uczniów trzech klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu i klasy pierwszej i drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu. 


Uczniowie wysłuchali informacji na temat biblioteki i korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Dowiedzieli się, jak wyglądało dawne siewierskie sądownictwo, jakie surowe kary wymierzano w Siewierzu, który słynął z powiedzenia „Kradnij, zabijaj, lecz Siewierz omijaj”. Zobaczyli dyby, jako przykład takiej surowej kary stosowanej kiedyś w Siewierzu. Za ich udostępnienie dziękujemy Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury.

Uroczystość miała niezwykły charakter, gdyż jej gościem specjalnym była Pani Aldona Lebek radca prawny Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu.

Pani radczyni wprowadziła świeżo upieczonych czytelników w tajniki prawa. Wyjaśniła dzieciom w przystępny sposób różne terminy prawnicze, z którymi mogą spotkać się w życiu. Opowiedziała, jakie są  zawody prawnicze, czym się zajmuje notariusz, komornik, sędzia, prokurator, adwokat i oczywiście radca prawny. Co różni ich stroje. Dzieci miały ogromną frajdę  przymierzając togę radcy prawnego i prokuratora, ustawiając się do ich przymierzenia w długiej kolejce. Pani Aldona Lebek wytłumaczyła, na czym polega jej zawód, jakie są rodzaje przestępstw, co to jest wykroczenie czy zbrodnia. Przestrzegła dzieci, że nigdy nie powinny być krzywdzone, a jeśli doznają krzywdy, to wskazała, gdzie powinni się udać po pomoc. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że prawnicy podobnie, jak inne zawody też mają swoich patronów: są nimi święty Mikołaj i święty Iwo. Okazało się, że wiele dzieci jest fanami seriali prawniczych w telewizji i niektóre terminy związane z prawem nie są im tak całkiem obce. 

Uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki przez Panią radczynię Aldonę Lebek i Dyrektora MGBP Magdalenę Szlachtę. Otrzymali dyplomy  i zakładki. Na koniec nie zabrakło  wspólnych pamiątkowych zdjęć z miłym gościem.

Mamy nadzieję, że biblioteka zyska w świeżo upieczonych czytelnikach swoich stałych bywalców, a dzięki spotkaniu z radcą będą zawsze starali się  postępować zgodnie  z prawem.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 52}