WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniach 13 i 14 czerwca 2013 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyły się trzy lekcje biblioteczne pod hasłem „Ginące zawody z czasów pradziadków. Poznajemy zawód pszczelarza” połączone z prelekcją Prezesa Gminnego Koła Pszczelarzy w Siewierzu Lucjana Merty i  Jana Bieszczada. Ich uczestnikami byli uczniowie trzech klas pierwszych z Zespołu Szkół w Siewierzu.

 

Dzieci wysłuchały legendy o tym, jak pewien książę pozbył się z siewierskiego grodu rzemieślników - partaczy i nierobów. Poznały historię rzemiosł, jakie istniały na terenie Siewierza, a dziś zaginęły, przysłowia o rzemiośle. Okazało się, że dla większości z nich takie zawody jak garncarz, rymarz, kołodziej to zawody nieznane i dlatego warte przypomnienia, aby pamięć  o nich nie zanikła.

Uczniowie obejrzeli film „Miodowe zdrowie” dotyczący właściwości leczniczych miodu.

Prezes Gminnego Koła Pszczelarzy Lucjan Merta wraz z Janem Bieszczadom wprowadzili dzieci w tajniki pszczelarstwa i odkryli przed nimi tajemniczy świat pszczół.

Lucjan Merta zaprezentował dzieciom podczas prelekcji przedmioty wykorzystywane w pracy pszczelarza, opowiedział o życiu pszczół, ich zwyczajach, produkcji miodu, jaki miód jest najzdrowszy, pierwszej pomocy przy użądleniach, o związku pszczelarzy, który istnieje na terenie Siewierza i  patronie pszczelarzy Ambrożym.

Dzieci dowiedziały się, na czym polega rola pszczelarzy, co szkodzi pszczołom, jak liczna może być rodzina pszczela. Zadawały najróżniejsze, czasem zaskakujące pytania: dlaczego pszczoły się wgryzają, jak to się dzieje, że pszczoła trafia do swojego ula, czym pszczoły są dokarmiane zimą, dlaczego matka pszczela znosi jaja, czy pszczoły zapylają wszystkie kwiaty, jak długo żyją, czy szerszenie też produkują miód. Pytań było wiele, a pszczelarze na wszystkie starali się znaleźć odpowiedź. W każdej grupie słuchaczy znalazły się też przyszłe „pszczelarki” lub „pszczelarze”.

Uczniowie mieli okazję skosztować pyłku kwiatowego i pysznego miodu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dotycząca pszczelarstwa.

Lekcje te nie tylko poszerzyły wiedzę dzieci na temat zawodu pszczelarza i życia pszczół, ale też nauczyły je szacunku dla tych  pożytecznych stworzeń, odgrywających niezmiernie ważną rolę w przyrodzie.