Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W piątkowe Walentynkowe przedpołudnie starszaki i pierwszoklasiści z ZSP w Wojkowicach Kościelnych oraz z ZSP w Żelisławicach dzięki aktorom ze Studia Teatralnego „Sztuka” z Trzebini przeniosły się do Persji, aby poznać bohaterów baśni „Lampa Aladyna”.  

Ta jedna z bardziej znanych opowieści Z tysiąca i jednej nocy opowiada przygody młodzieńca, który został wykorzystany przez wielkiego czarnoksiężnika do zdobycia zaczarowanej lampy. Przed Aladynem otwiera się podziemna jaskinia, która kryje skarby i tajemnicze przedmioty. Czarodziejowi zależy jednak tylko na lampie. Aladyn to chłopiec o wielkim sercu, który stara się żyć uczciwie za co spotyka go zasłużona nagroda. Chłopiec przeżywa wiele przygód, pozwalających mu odkryć prawdziwy skarb – czyli przyjaźń, która jest cenniejsza niż najwspanialsze złoto.

Aktorzy  w sposób humorystyczny przedstawili perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść z opresji cało dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Oparty na orientalnych elementach spektakl przybliżył dzieciom kulturę Dalekiego Wschodu, a niezwykłe wydarzenia, dobrzy i źli bohaterowie oraz cudowna lampa wprowadził młodego widza w zaczarowany i egzotyczny świat baśni wschodnich. Przedstawienie w ciekawy i dowcipny sposób opowiadało o prawdziwej przyjaźni, zwracało uwagę na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności, czyli o bardzo ważnych i ponadczasowych wartościach, o których niestety czasami zapominamy. Prezentowana opowieść wniosła bogate treści wychowawcze, a od magii przedstawienia ważniejsze było przesłanie, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są w życiu najważniejsze, a pazerność nie popłaca. Spektakl bardzo się podobał, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania na wszystkie dzieci czekała słodka niespodzianka od Biblioteki i Rady Sołeckiej w Żelisławicach.

Marzena Wacławek

Justyna Madejska