Godło POLSKI

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W FILIACH BIBLIOTECZNYCH

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który przypadł na dzień 11 lutego, w filiach bibliotecznych w Brudzowicach, Wojkowicach Kościelnych i Żelisławicach odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone problematyce pozytywnego wykorzystywania przez dzieci i młodzież Internetu oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z sieci.

W filii bibliotecznej w Brudzowicach przeprowadzone zostały zajęcia z uczniami klasy piątej na temat bezpiecznego Internetu. Rozmawialiśmy czym jest sieć internetowa i jak bezpiecznie z niej korzystać. Obejrzeliśmy krótki film na temat hejtu. Dzieci podzielone na grupy odpowiadały na pytania oraz wymieniały się między sobą swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Ułożyliśmy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Układaliśmy hasła z wcześniej przygotowanych wyrazów. Każdy uczestnik otrzymał naklejkę udziału w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

W filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych odbyło się kilka spotkań poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Podczas cotygodniowych zajęć plastyczno-literackich uczniowie obejrzeli filmiki o przygodach internetowych odkrywców „Plik i Folder na ścieżkach Internetu”. Z tych wesołych filmików uczniowie dowiedzieli się m.in. co to jest Internet i jak działa. Następnie rozwiązywali krzyżówkę, której rozwiązaniem było polecenie wykonania pracy plastycznej. Kolejne zajęcia poświęcone były kwestii bezpiecznego korzystania z zasobów sieci przez dzieci i młodzież – szczególnie z gier komputerowych. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach z gier komputerowych, a następnie wykonały o nich plakat. Natomiast podczas lekcji bibliotecznej z uczniami klasy pierwszej dyskutowaliśmy na temat tego jakie możliwości daje nam Internet i jak z niego mądrze i bezpiecznie korzystać. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali dyplomy potwierdzające udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Filia biblioteczna w Żelisławicach również przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W lekcji bibliotecznej uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej. Podczas spotkania oglądaliśmy edukacyjne kreskówki z portalu Sieciaki.pl oraz film pt. „Dodaj znajomego”. Zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, jak również dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia czają się w sieci oraz jak się ich wystrzegać. W trakcie zajęć przypomnieliśmy sobie również, jak chronić swoją prywatność w Internecie, co to są dane osobowe, co to jest hejt, a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości. Rozwiązaliśmy krzyżówkę, rebusy oraz uzupełnianki. Na koniec, aby najprościej opisać przebieg informacji w sieci bawiliśmy się kłębkiem wełny imitującym sieć komputerową.

 

Karolina Madejska

Filia biblioteczna w Brudzowicach

Marzena Wacławek

Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych

Justyna Madejska

Filia biblioteczna w Żelisławicach

 

 

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: bpsiew@wp.pl
e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne