WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Pisarze są częstymi gośćmi bibliotek na spotkaniach autorskich, ale… może się zdarzyć, że zamiast autora do biblioteki zajrzy wymyślona przez niego postać literacka. W dniu 24 lutego 2020 roku do Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu zawitała KICIA KOCIA, bohaterka książek dla dzieci Anity Głowińskiej i w bibliotece oraz jej filiach rozpoczął się… TYDZIEŃ Z KICIĄ KOCIĄ.  W Tygodniu z Kicią Kocią łącznie wzięło udział 193 dzieci.

W bibliotece w Siewierzu odbyły się dwa spotkania w dniach 24 i 27 lutego 2020 roku z udziałem przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Siewierzu i przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Fantastyczne spotkania wypełniły głośne czytania przygód Kici Koci, m.in. „Kicia Kocia w bibliotece”, „Kicia Kocia boi się burzy” oraz „Kicia Kocia na plaży”. Każdy uczestnik miał okazję przybić piątkę z Kicią Kocią. Dzieci wraz z Kicią Kocią szukały myszek, które zniszczyły książkę i gdzieś się pochowały  w bibliotecznych zakamarkach. Był taniec i gimnastyka z Kicią Kocią w rytm kocich piosenek.  Przedszkolaki miały też możliwość zadania licznych pytań Kici Koci. Dzieci interesowało  m.in. czemu ma takie piękne, białe futerko, co zwykle jada na śniadanko, ile jej się udało złapać myszek i jakie lubi czytać książeczki. Dzieci wymyślały stroje dla Kici Koci, projektowały okładki nowych książek z jej przygodami oraz kolorowały kolorowanki. Przytulaniom i głaskaniu nie było końca.

Do Filii Bibliotecznej w Brudzowicach Kicia Kocia, bohaterka znanej autorki bajek dla najmłodszych Anity Głowińskiej, przybyła na obchody Światowego Dnia Kota w dniu 25 lutego. W spotkaniu wzięło udział 7 uczniów klasy pierwszej oraz 23 przedszkolaków. Podczas zajęć uczestnicy poznali bliżej Kicię Kocię. Dzieci miały możliwość wysłuchania kilku przygód Kici Koci oraz pokolorowania jej portretów. Jednak największą atrakcją było dla nich pojawienie się znanej bohaterki na żywo. Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania Kici i wspólnie się bawiły. Na koniec Kicia Kocia zaprosiła dzieci do przytulania i wspólnego zdjęcia.

W Wojkowicach Kościelnych Kicia Kocia razem z bibliotekarką filii odwiedziła przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Pojawienie się Kici Koci wywołało wśród przedszkolaków wielkie zaskoczenie i zachwyt jednocześnie. Spotkania miały charakter przede wszystkim warsztatów literackich, dzieci miały możliwość wysłuchania książeczek „Kicia Kocia w bibliotece”, „Kicia Kocia sprząta”, „Kicia Kocia w przedszkolu”. Było wiec głośne czytanie i oglądanie kolorowych książeczek o Kici Koci. Przedszkolaki bardzo chętnie zadawały Kici wiele pytań, a Kotka chętnie i cierpliwie na nie odpowiadała opowiadając jednocześnie o swoich niezwykłych i pouczających przygodach. Przypomniała również, jak ważne jest czytanie książek i zachęcała do korzystania z biblioteki. Wraz z Kicią dzieci uczestniczyły w kocich zabawach ruchowo-muzycznych: kocia gimnastyka, kocie grzbiety, rób to co kotek, uczyły Kicię swoich układów tanecznych przygotowanych na bal karnawałowy.  W części plastycznej zajęć przedszkolaki kolorowały portrety Kici Koci oraz projektowały okładkę do jej nowych przygód. Wizyta sympatycznej Kotki sprawiła dzieciom ogromną przyjemność, a uściskom i zachwytom nie było końca. Z wielka ochotą robiły sobie z Kicią pamiątkowe zdjęcia.

Dnia 28 lutego bajkowa bohaterka Kicia Kocia odwiedziła filię biblioteczną i przedszkole w Żelisławicach. W spotkaniu uczestniczyli najmłodsi czytelnicy z grup 3,4-5 oraz 6 latków. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom o  niezwykłych przygodach Kici Koci w przedszkolu, w bibliotece, w kosmosie i na basenie, zachęcając również do odwiedzenia biblioteki i przeczytania dalszych bardzo ciekawych przygód przyjaznej kotki. Dzieci bawiły się w zabawę uciekaj myszko do dziury, śpiewały piosenki.  Podczas zabaw ruchowych maluchy poznały, jak wygląda typowy dzień podwórkowego kota oraz jego ulubione zabawy. Miłą niespodziankę Kici Koci sprawiły prawdziwe miłośniczki i miłośnicy kotów, którzy na spotkanie założyli na głowy „kocie opaski” oraz ubrali koszulki z  ich podobiznami. Każdy z uczestników pokazywał i opowiadał Kici o przyniesionej przez siebie maskotce - kotku. Na zakończenie spotkania Kicia rozdała kolorowanki ze swoją podobizną i zachęciła do wykonania prac.  Naszemu gościowi bardzo podobało się spotkanie i obiecała, że na pewno jeszcze kiedyś tu wróci.

Mamy nadzieję, że biblioteczne spotkania z Kicią Kocią zachęcą dzieci do dalszego poznawania przygód bohaterki książek Anity Głowińskiej.

MGBP Siewierz