Godło POLSKI
Featured

PRELEKCJE PODRÓŻNICZE Z PIOTREM KOWALCZYKIEM W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

W dniu 9 marca 2020 r. uczniowie klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych w Siewierzu mieli okazję wziąć udział w niezwykłej relacji z wyprawy inspirowanej powieścią Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Podróżnik Piotr Kowalczyk z wykształcenia jest geografem i geologiem. Prowadzi wycieczki jako pilot. Zajmuje się także fotografią. Oprócz tego prowadzi spotkania, podczas których motywuje dzieci i młodzież  do poznawania świata i udowadnia, że nie trzeba dużych pieniędzy, aby zobaczyć ciekawe miejsca. I tak było podczas naszego spotkania. Podróżnik zabrał uczestników na wycieczkę śladami Stasia i Nel – głównych bohaterów książki.

Uczestnicy odbyli interaktywną podróż po mapie, śledząc kolejne etapy wędrówki Stasia i Nel. Przygodę rozpoczęli w Port – Saidzie, mieście egipskim leżącym na północnym-wschodzie tego kraju. Przemierzali pustynię, sawannę i wysokie góry, aby po długiej i wyczerpującej drodze dotrzeć do Mombasy, gdzie kończy się wielka przygoda książkowych bohaterów. Podczas spotkania podróżnik wyświetlał  zdjęcia pokazujące piękną, ale i zarazem surową przyrodę Afryki. Uczniowie zwiedzili Egipt, Sudan, Kenię i Tanzanię, czyli wszystkie kraje przez które prowadziła trasa ucieczki dzieci. Była to niezapomniana wyprawa śladami Stasia i Nel. Dzieci dowiedziały się, że Henryk Sienkiewicz nie był we wszystkich miejscach, które opisywał w swojej powieści. Ponadto opowiedział o dzisiejszych formach podróżowania po Afryce, gdzie wielbłądy zastąpiły Bush Taxi. Nasz podróżnik przekazał praktyczne wskazówki jak należy postępować w gorącym klimacie, a także porady dotyczące podróży na afrykański ląd.

Kolejne spotkanie pod nazwą „Kobiety na trzech kontynentach” zostało przygotowane w podziękowaniu dla czytelniczek, które systematycznie odwiedzają naszą placówkę, chętnie korzystają ze zbiorów i są wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń. Piotr Kowalczyk opowiadał historie z życia kobiet spotkanych podczas podróży w odległe i odmienne kulturowo miejsca na świecie. Podczas prelekcji poznać było można m.in. Pakistan z jego obrosłą mitami islamską rzeczywistością. Odwiedziliśmy też saharyjskie miasteczko w Mauretanii – państwo tranzytowe w drodze do Czarnej Afryki. W Kambodży podpatrzyliśmy rodzinę, która zajmuje się łapaniem i sprzedażą ptaszników z pobliskiej dżungli. Oczywiście nie zabrakło w prezentacji propozycji dań z tarantulami w roli głównej. Po prelekcji wszystkim Paniom złożono życzenia z okazji Dnia Kobiet, wręczono symbolicznego tulipana i zaproszono na poczęstunek.

Podczas obu spotkań podróżnik motywował publiczność do poznawania świata, przytaczał różne ciekawostki, dotyczące kultury, religii, obyczajów, kuchni, stereotypów i codziennego życia miejscowej ludności. Swoje relacje z podróży opierał na materiale zdjęciowym przywiezionym z wypraw, który publikuje również w magazynach podróżniczych i serwisie Globtroterzy.net.

MGBP w Siewierzu

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne